Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Drink v ledovém baru? Zajeďte do Liberce

V icebaru dostanou lidé horký čaj, kávu či svařené víno, ti starší i nějaké ty alkoholické nápoje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V icebaru dostanou lidé horký čaj, kávu či svařené víno, ti starší i nějaké ty alkoholické nápoje. | foto: ČTK

LIBEREC Liberec se pyšní další sněhovou stavbou. Po ledovém vejci architektů ateliéru Mjölk byl v centru města před domem kultury otevřen ledový bar.

Obrovskou hromadu navezeného sněhu proměnili v iglú dobrovolníci z Liberecké občanské společnosti (LOS), Libereckého happeningového hnutí a společnosti Maják.

Původně byla v plánu tři menší iglú, sněhu však bylo málo, a tak nakonec na Soukenném náměstí vyrostla stavba jediná. Podle statika by mohla vydržet až do června, řekl Pavel Rada z Libereckého happeningového hnutí.

V Liberci přibyla další sněhová stavba. Po ledovém vejci architektů ateliéru Mjölk byl v centru města před domem kultury odpoledne otevřen ledový bar.

V Liberci přibyla další sněhová stavba. Po ledovém vejci architektů ateliéru Mjölk byl v centru města před domem kultury odpoledne otevřen ledový bar.

Na vybudování obřího ledového baru pracovali dobrovolníci zhruba tři týdny, v jeho sousedství vzniklo i malé kluziště. "V icebaru dostanou lidé horký čaj, kávu či svařené víno, ti starší i nějaké ty alkoholické nápoje," poznamenal Rada. Návštěvníci se podle něj nemusejí bát toho, že by se jim stavba zřítila na hlavu. Stavbu iglú sledoval statik a celou klenbu podpírá pro jistotu mohutný ledový sloup, který zároveň slouží jako regál na nápoje. Díky tomu jsou dobře vychlazené.

Iglú tvaru vejce. Liberec má přístřešek pro bruslaře

Ateliér Mjölk vyrobil na přehradě v Liberci unikátní ledové iglú, jde o přístřešek pro bruslaře.

Saunu na liberecké přehradě vystřídalo originální ledové iglú ve tvaru vejce. Vytvořili ho opět architekti z ateliéru Mjölk. Projekt původně připravili pro světovou soutěž Warming Huts 2012 v kanadském Winnipegu. Vůbec nepočítali s tím, že by klimatické podmínky v Liberci dovolily přístřešek pro bruslaře vytvořit i na přehradě Harcov.


Celý článek si přečtěte ZDE

Některým iglú vadí, kvůli hudbě volají strážníky

Iglú bude ale sloužit nejen jako bar, o víkendu se tam budou se svou nabídkou prezentovat i nejrůznější neziskové organizace. "Celý projekt má za cíl oživit liberecké centrum objektem, který nemá ve městě pod Ještědem obdoby," doplnila Veronika Dubská z Liberecké občanské společnosti.

V icebaru dostanou lidé horký čaj, kávu či svařené víno, ti starší i nějaké ty alkoholické nápoje.

V icebaru dostanou lidé horký čaj, kávu či svařené víno, ti starší i nějaké ty alkoholické nápoje.

Organizátoři věří tomu, že netradiční projekt přiláká do centra zástupce všech věkových kategorií. Starší generace ale nápadem moc nadšená nebyla. Vadila jim hlavně hlasitá hudební produkce, a tak na pořadatele přivolali městské strážníky, aby hudbu ztišili.

Liberecké happeningové hnutí, které s akcí přišlo, se už dva roky zabývá uměleckými aktivitami, jako jsou happeningy, koncerty, performance nebo festivaly. Těmito akcemi se snaží pozvednout neformální kulturu ve stotisícovém Liberci a především mladým lidem ukázat, že se ve městě dá žít i jinak, než jsou zvyklí. Cílem hnutí je Liberec "rozpohybovat". Loni třeba zorganizovali vodní bitku na střeše parkovacího domu Obchodního centra Forum nebo imaginární "střílečku" v nákupní galerii Plaza. I ledový bar dnes lákal hlavně mladé. "Myslím, že je to skvělý nápad, jinak je tohle náměstí skoro mrtvé," poznamenal jeden z návštěvníků.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!