7. srpna 2009 9:34 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Lotyšsku nechtějí Brity. Tvrdí, že při 'pijáckých nájezdech' všude močí

Bar, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bar, ilustrační foto | foto: Ilustrační foto LN.

RIGA Britové jsou svými „pijáckými nájezdy“ na města střední a východní Evropy pověstní. Využívají cen alkoholu, které jsou podstatně nižší než v jejich zemi, a tak míří na opilecké víkendy do Prahy, Budapešti i měst pobaltských států. Starosta lotyšské metropole už nápor opilých a nevychovaných „turistů“ nevydržel a veřejně prohlásil, že v jeho městě „nebudou vítáni s otevřenou náručí“.

Nils Ušakovs se místnímu časopisu Rigas Laiks přiznal, že mu s neukázněnými Brity, kteří se neumí chovat, došla trpělivost. Podle něj jejich divoké večírky v ulicích města odrazují ostatní turisty. "Jediný problém je, že velký podíl turistů tvoří právě Britové," říká starosta a zároveň dodává, že kdyby k nim jezdili také jiní turisté, "nebyli by Britové, kteří močí všude kolem sebe, tak nápadní". "Buďme politicky nekorektní – bohužel, je to jejich specialita," citují britské listy Ušakovse.

Podle mluvčí starosty se Riga stala populární destinací bujarých večírků poté, co byla zahrnuta do cílových destinací nízkonákladových letů, napsal deník The Times. Kromě levných letenek si zde užívají především levné pivo. Jedna sklenice vyjde britské turisty zhruba na něco málo přes jednu libru (asi třicet korun). Přitom v jejich domovině je asi čtyřikrát dražší.

Památník svobody jako toaleta
Jako jeden z největších problémů vidí radní divoké rozlučkové večírky a následné močení na veřejnosti. Britští opilí turisté si totiž jako svůj "cíl konání" oblíbili Památník svobody, který vzpomíná na padlé vojáky v bojích o nezávislost země v letech 1918–1920.

Kromě toho, že ho používají jako záchod, snaží se častokrát také na dvaačtyřicetimetrový monument vylézt. "Britové jako první odstartovali pořádání večírků loučení se svobodou a jejich nejoblíbenější činností se stalo používání památníku jako toalety," řekla mluvčí.

Již minulý rok se do nezkrotných Britů "obul" také tehdejší ministr vnitra Mareks Seglins. Po dalším z mnoha "močících" incidentů mluvil o autorech jako o "anglických prasatech" a "špinavých svinských lidech". Tenkrát byl za své výroky veřejně odsouzen i prezidentem Valdisem Zatlersem, píše list The Daily Mail.

Jak řekla mluvčí starosty lotyšské metropole, špatné zkušenosti s britskými turisty zanechaly v Rize stigma. "Nepochybně nepatří mezi ty, které bychom tu chtěli vidět," přiznává otevřeně. Vedení města prý dokonce uvažuje nad tím, že zavede speciální turistickou policii, která by se pohybovala v centru starého města a dávala by pozor právě na tyto problémové návštěvníky Rigy.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz