Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Moskvě začala sezona studených sprch, lidé se koupou u známých

Sprcha (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sprcha (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MOSKVA Moskvané ohřívají vodu na sporácích, volky nevolky se otužují pod studenou sprchou, anebo utužují přátelské svazky se známými, u kterých teplá voda z kohoutků ještě teče. V ruské metropoli dnes začala sezona preventivních odstávek teplé vody kvůli opravám a přípravě sítě na příští zimu.

Moskva sice předčí jiné metropole světa počtem miliardářů, nicméně každoročním rituálem vrací své obyvatele do dávno minulých sovětských dob. Až dvoutýdenní odstávku teplé vody do konce srpna postupně zažijí všechny čtvrti.

"Moskevská sjednocená energetická společnost" je však na své výkony hrdá: až do loňska si Moskvané museli zvykat na život bez teplé vody po tři týdny. Nyní se firma chystá přeložit 258 kilometrů potrubí a opravit sedmdesátku tepláren a skoro 130 kotelen. Od roku 2005 firma dala do pořádku více než 3700 kilometrů potrubí. Letos do údržby hodlá investovat nejméně stejnou sumu jako loňských osm miliard rublů (asi 5,3 miliard Kč).

Za dalších pět let prý odstávka potrvá nejvýše čtyři dny. Loňská generálka na sídlišti Jižní Butovo, označovaném za jednu z "nocleháren" metropole, se však nepovedla: místo slibovaných dvou dnů bez teplé vody se místní obyvatelé museli otužovat na chlup stejně jako jiní Moskvané.

Někteří si s hygienou hlavu nelámou
Experti na vodovody nevylučují, že nedobrovolné otužování potrvá ještě další čtvrtstoletí. Mnozí lidé se však do metropole přestěhovali ze vsí, kde luxus koupelen byl jen nedostižným snem, a tak se ani nebouří. Podle průzkumu portálu superjob.ru hodlá 45 procent Moskvanů situaci čelit tím, že si vodu do vany ohřejí na sporáku a vykoupou se pak v obýváku. Další pětina použije elektrické ohřívače, desetina plynové.

Desetina se smíří se studenou sprchou, každý dvacátý se vykoupe u přátel a tři procenta zamíří do veřejných lázní. Ty si za hodinovou návštěvu účtují ekvivalent 230 až 530 Kč, ale i tak prý sezónní zájem klientů prudce roste. Zbývající si s hygienou hlavu nelámou.

Často tak celé rodiny putují za koupelí s ručníky a kosmetickými prostředky. "Po celý rok nemáme na přátele čas, ale v sezóně odstávek vody to napravíme," pochvalují si. Miliardáři ale zůstávají odkázáni na soukromé bazény a sauny ve svých rezidencích v okolí metropole.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...