Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

V nohách mám už sto tisíc mil...

Magazín

  10:23
NEW YORK - Dean Karnazes nedávno zvítězil ve 250kilometrovém vytrvalostním závodě přes vyprahlou poušť Atacama v Chile. Karnazes uběhl už dlouhou cestu od doby, kdy ho potkala krize středního věku a nad vypitou lahví tequilly měl vidění, píše agentura Reuters.

Dean Karnazes při vytrvalostním závodě přes poušť Atacama.

Ultramaratonec odhaduje, že od roku 1992 naběhal přibližně 160 000 kilometrů. Ve zmíněném roce se po bujaré oslavě 30. narozenin, na kterých prý v alkoholu utápěl pochybnosti o svém jednotvárném a nudném životě, ještě opilý rozhodl zaběhnout svých prvních 50 kilometrů.

„Začalo to špatnou tequillou,“ směje se Karnazes, jehož jeden zdravotnický časopis označil za muže s nejlepší fyzickou kondicí na světě. Po oné narozeninové oslavě si tedy obul staré tenisky a vyrazil na cestu.

V současnosti pětačtyřicetiletý Američan běžel již stovky maratonů – závodů na 42,2 kilometru – a zúčastnil se i spousty dalších neobvyklých běžeckých akcí. Jednou například uběhl bez zastávky 563 kilometrů, což mu trvalo přes 80 hodin, a během závodu nespal ani minutu.

Nesl i olympijskou pochodeň
„Zajímá mne, jaké jsou limity lidské vytrvalosti. A pak se je pokouším posunout ještě dál,“ prohlásil v telefonickém rozhovoru ze San Franciska, kde jako jeden z vybraných běžců nesl olympijskou pochodeň. V roce 2006 běžel Karnazes 50 maratonů v 50 po sobě následujících dnech v 50 státech Spojených států.

Když dokončil poslední, běžel 2091 kilometrů zpátky domů, což trvalo další měsíc. V noci spí průměrně jen čtyři hodiny, aby tak prý mohl skloubit otcovské povinnosti s tréninkem a svými podnikatelskými zájmy. Za rok údajně vystřídá 30 až 40 párů běžeckých bot. Karnazes v roce 2004 zvítězil ve 217 kilometrů dlouhém Badwater ultramaratonu napříč Údolím smrti, považovaném za nejobtížnější závod světa.

Při první účasti v tomto závodě byl tak dehydratován, že trpěl halucinacemi a poté zkolaboval. Běh napříč nejsušší pouští světa Atacama, krajinou podobnou povrchu Měsíce, byl podle Američana ten nejnamáhavější, jaký kdy podnikl.

„Je to jedno z nejzlověstnějších míst na Zemi. Je to vražedná kombinace přírodních sil, nadmořské výšky a faktu, že si musíte nést všechny zásoby.“ Na začátku závodu vážil jeho batoh 13 kilogramů. „Dehydratace dokáže naprosto rozhodit rovnováhu elektrolytů v těle,“ prohlásil Karnazes.

Musel vypít až sedm litrů
Za den musel doplnit pět až sedm litrů tekutin a na nohou měl tolik puchýřů, že nemělo cenu je přelepovat náplastmi. Na konci každé etapy závodu si nicméně našel čas ke psaní blogu umístěného na sportovcově webové stránce

ww.ultramarathonman. com. Letos plánuje závodit v poušti Gobi v Číně, v Údolí smrti v USA, na Sahaře a v Antarktidě. „Jsem jen obyčejný, čestný, upřímný a naprosto šťastný chlapík, který se jen pokouší užít si života, když vyrazí na cestu,“ prohlásil muž, jenž se považuje za kombinaci Forresta Gumpa a Lance Armstronga. Karnazes pochází z druhé generace Řeků usazených v USA a maraton má prý v genech.