Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V ostravské Porubě zprovoznili poeziomat na kličku

Socialistické město Ostrava-Poruba bylo dílem skupiny architektů vedených... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socialistické město Ostrava-Poruba bylo dílem skupiny architektů vedených... | foto: MAFRA

OSTRAVA V ostravské městské části Poruba byl nainstalován poeziomat na kličku. „K jeho fungování tak není zapotřebí elektrický proud a potřebnou energii pro jeho provoz si točením kličkou vyrobí lidé sami,“ sdělil mluvčí radnice Martin Otipka. Podle něj jde o první takový typ v Česku.

„Poeziomat je něco jako hudební skříň, do které lidé vhodili minci a on začal hrát píseň, kterou si zvolili. U porubského poeziomatu stačí zatočit kličkou a až se rozbliká, můžou si lidé v seznamu místních nebo regionálních autorů vybrat báseň,“ popsal fungování přístroje Otipka.

Poeziomat je součástí jednoho z loňských vítězných nápadů projektu participativního rozpočtu Zelená Porubě. Stojí na prostranství před knihovnou v Opavské ulici. Kromě poeziomatu přibyly v místě nové lavičky.

„V zařízení je 20 nahrávek, z toho 17 básní a tři písně, což je unikátní. Pět nahrávek je určeno dětským posluchačům. Díla se dají kdykoli obměňovat. Část básní namluvili samotní autoři, zbytek herci ostravských divadel. Obrázek dítěte naznačuje, že se jedná o poezii pro děti. Nota zase naznačuje zhudebněnou báseň,“ doplnil mluvčí.

Poeziomat

Poeziomaty vymyslel Ondřej Kobza a jeho nápad zaujal i ve světě. Takzvané Poetry Jukeboxy jsou například v New Yorku, Paříži, Bruselu nebo Belfastu.

Podle jedné z autorek nápadu Ireny Šťastné, která je vedoucí porubských knihoven, bylo snahou projektu kvalitně přiblížit regionální literaturu. „Máme zde básnířky a básníky tří žijících generací, jak začínající, tak renomované. Mezi vybranými je záměrně jeden nežijící autor. Jaroslav Žila zemřel před třemi lety. Byl natolik výraznou osobností ostravské literární scény, že bych ráda poeziomat věnovala právě jemu,“ uvedla Šťastná.

Podle ní jde o první poeziomat v Ostravě, který navíc zkvalitní prostor v okolí knihovny. „Dlouho mě trápilo, že tato knihovna má sice reprezentativní vnitřní prostory i novou netradiční fasádu s nápisy a kulatými okny, ale okolí není ideální. Dneska je to konečně jinak. Máme bezprostředně před vchodem nový květinový záhon. Opodál, pod vzrostlými břízami, jsou zcela nové lavičky a hlavně poeziomat,“ řekla Šťastná.

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

iPhone-ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

iPhone-ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

iPhone-ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...