5. května 2017 6:56 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Paříži se budou prodávat zámky lásky odstraněné z mostů

Zámečková tradice odstartovala v Paříži. Pomalu se ale dostává do dalších měst.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámečková tradice odstartovala v Paříži. Pomalu se ale dostává do dalších měst.... | foto: Reuters

PAŘÍŽ Pařížská radnice se chystá prodat 150 svazků takzvaných zámků lásky, které turisté zavěsili na některý z mnoha mostů francouzské metropole. Výtěžek z jejich prodeje dostanou podle agentury AFP charitativní organizace, které pečují o běžence.

Zámky se na mostech přes Seinu začaly objevovat před několika lety. Milenci na ně nechávali vyrýt své iniciály a po zavěšení na zábradlí a uzamčení klíč vhazovali do řeky. Kovové zámky ale podle mnohých mosty hyzdily a dokonce je i poškozovaly - most Pont des Arts nedaleko Louvru se pod jejich tíhou dokonce prohnul.

Pařížská radnice nejprve turisty žádala, aby od věšení zámků na mosty upustili, v roce 2015 je pak začala nemilosrdně odstraňovat.

Odštípnuté zámky si příští týden budou moci zájemci koupit, třeba jako originální suvenýr z Paříže. Každý svazek bude připevněný na podstavec ze dřeva, kamene či plastu a stát bude zhruba 150 až 200 eur (4000 až 5300 Kč). Kromě nich se bude v aukci prodávat také patnáct částí původního zábradlí z mostu Pont des Arts, a to za 5000 až 10 000 eur (134 000 až 267 000 Kč) v závislosti na jejich délce.

Výtěžek z prodeje poputuje na konta tří organizací, které pomáhají uprchlíkům, již se dostali na své cestě do francouzské metropole.

„Vybrali jsme zámky, které se nám zdály nejhezčí, ty nápadité, barevné,“ uvedla Mathilde Belcourová-Cordelierová, která bude na aukci dohlížet. Trend zámečků lásky se ujal v uplynulých letech i v jiných metropolích, například v Berlíně, Římě, Moskvě i v Praze.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!