Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

V pasti: kosatky uvízly pod ledem

Magazín

  11:00
INUKJUAK - Skupina kosatek dravých uvízla pod ledem u kanadského pobřeží v Hudsonské zátoce. Místní starosta vyzval kanadskou vládu, aby poslala ledoborec, který by velké kytovce vyprostil, informovaly ve čtvrtek tiskové agentury.

Kostaky uvízly pod ledem foto: Reuters

Velryby se střídají při nadechování u díry v ledu v chladných vodách nedaleko odlehlé inuitské osady Inukjuak v provincii Quebec. "Jsou tam v pasti," řekl rozhlasové stanici CBC starosta Peter Inukpuk. "Tu a tam se zdá, že propadají panice, pak na dlouhou dobu zmizí, jak se patrně snaží najít jiné místo bez ledu, ale zatím ho nikde neobjevily," dodal.

PSALI JSME:

Kosatek si podle jeho slov poprvé všimnul místní lovec v úterý. Napočítal celkem 11 kusů včetně několika menších, což může znamenat, že jde o jednu rodinu. Inukpuk uvedl, že je nezvyklé vidět v této oblasti v lednu kosatky, ale dodal, že vodám letos trvalo déle, než zamrzly.

Kanadskou vládu požádal o vyslání ledoborce, protože osada s 1800 obyvatel nemá prostředky a vybavení, s nimiž by mohla velryby zachránit. Kanadská vláda poslala na místo odborníky, kteří mají posoudit, jaké, pokud vůbec nějaké, kroky bude možné podniknout, řekl Frank Stanek, mluvčí ministerstva pro rybolov a oceány.

Autoři: ,
Témata: vláda, Québec

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...