Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Praze se rozezněly flašinety. Zahrály Beethovena i Mozarta

Hrací stroje historické i zcela nové, které spojuje charakteristický zvuk i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrací stroje historické i zcela nové, které spojuje charakteristický zvuk i... | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Hrací stroje historické i zcela nové, které spojuje charakteristický zvuk i důmyslné technické provedení, rozeznělo v úterý na pražské Kampě osm flašinetářů z pěti zemí. Zúčastnili se jednodenního festivalu, který uspořádalo Národní muzeum a navázalo tak na úspěšnou výstavu, která před časem lákala návštěvníky Českého muzea hudby. Akce zahájila sérii mezinárodních setkání flašinetářů, která se do konce měsíce uskuteční v Liberci, na Pekařovské pouti v Jeseníkách a v Brně.

Flašinet neboli kolovrátek je mechanický hudební nástroj, kde je hlavním pohonem "lidské sádlo" a čistý vzduch - lze stručně charakterizovat princip dřevěných hracích strojků opatřených klikou a vzduchovými píšťalami. Většinou umí čtyři až osm melodií. Médiem, na kterém jsou zaznamenány, je váleček s kolíčky, u jiných typů jím jsou válečky s perforovaným papírem, které lze obměňovat. Flašinety se těšily oblibě koncem 19. a v první třetině 20. století. Hrávali na ně hlavně váleční vysloužilci nebo invalidé. Většina písní byla o požárech, povodních, nešťastných láskách a vraždách, tedy o událostech, které měly třeba na poutích a trzích upoutat pozornost posluchačů.

Osm hrajících flašinetů

Produkce na Kampě překvapila zejména zahraniční turisty. V provozu bylo šest flašinetů na kolech doplněných nezbytnou, alespoň plyšovou opičkou, a dva příruční. Nejstarším byl více než sto let starý kolovrátek z Berlína, jehož kliku prý kdysi v cirkusové manéži roztáčel slon.

Úterní setkání však vyvrátilo představu flašinetu jako hracího stroje produkujícího hudbu nevalné zvukové kvality i povrchních hudebních žánrů. Po poledni se kličky atraktivních strojů roztočily v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, jehož prostory rozezněly například úryvky ze skladeb Wolfganga Amadea Mozarta, Giuseppa Verdiho, Josepha Haydna, Johanna Strausse a Ludwiga van Beethovena. Přítomným tak předvedly, jak flašinety zvládají díla klasické hudby.

Flašinet místo mnohačlenného orchestru

"Skutečnosti, které z tohoto koncertu dělají jedinečný zážitek, jsou paradoxně technické limity flašinetů. Hrací strojky totiž musí i s veškerými omezeními obsáhnout to, co mnohačlenné orchestry," řekl ředitel Českého muzea hudby Emanuele Gadaleta. Setkání flašinetářů Německa, Francie, Polska, Slovenska a Česka v Praze podle něj zároveň upozornilo, že tato tradice je udržována díky nadšení a píli nemnoha lidí, kteří flašinety a jiné hudební stroje sbírají, restaurují nebo sami sestavují.

Podobný repertoár je připraven i na večer přímo do muzejní dvorany. Tam se navíc ozve Mozartova Malá noční hudba, populární česká "hašlerka" Ta naše písnička česká, Straussův rázný Pochod Radeckého či slavná Bachova melodie Air. Koncert otevřený všem žánrům včetně raně jazzových skladeb zazní v podání nejen flašinetů, ale i jazýčkových automatofonů a automatického klavíru, takzvané pianoly.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!