12. června 2013 13:05 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Praze se vzneslo létající kolo, zatím jen s figurínou

Létající kolo se poprvé vzneslo v Letňanech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Létající kolo se poprvé vzneslo v Letňanech. | foto: Dan Materna, MAFRA

PRAHA Láska k dobrodružným románům Julese Verna přivedla skupinu inženýrů a designéru k sestrojení létajícího kola Flying Bike, které se poprvé na několik minut vzneslo do vzduchu na pražském výstavišti Letňany. Funkci křídel potřebných pro let nahradil statický tah šesti horizontálních vrtulí. Na kole zatím seděla jen figurína, do budoucna se ale počítá s tím, že přístroj bude řídit člověk.

"Teď je projekt ve fázi, že kolo je řízeno pomocí vysílačky. Dále chceme pokračovat tak, abychom byli schopni na létajícím kole mít živého člověka," řekl Milan Duchek z firmy Duratec, která se na projektu podílela se společnostmi Technodat a Evektor. Vzlet s živým člověkem by se mohl uskutečnit letos na podzim.

Inspirace Rychlými šípy

"Naší hlavní motivací při práci na projektu nebyl zisk nebo komerční zájem, ale splnění našich klukovských snů," uvedl člen řídícího výboru projektu Aleš Kobylík ze společnosti Technodat. Inspirací k projektu bylo také létající kolo Jana Tleskače z příběhů Rychlé Šípy Jaroslava Foglara a film Ukradená vzducholoď.

Létající kolo se poprvé vzneslo v Letňanech.

Létající kolo se poprvé vzneslo v Letňanech.

Kolo o váze necelých 100 kilogramů je zkonstruováno pomocí softwarových nástrojů Dassault Systemes, které umožnily virtuální testování kola. Firma Technodat zodpovídala především za vedení a koordinaci projektu včetně rozpočtu, který se pohyboval v řádu sta tisíc korun. Výrobce rámů jízdních kol Duratec poskytl rám a bezpečnostní kryty vrtulí. Evektor pak mimo jiné spolupracoval při návrzích konceptů a výběru vhodné pohonné jednotky, baterie a vrtule.

Lidovky.cz, ČTK