30. května 2007 8:26 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V pražské ZOO se narodila další gorila

gorila Moja | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy gorila Moja | foto: Reprofoto

PRAHA Matka známé gorily Moja samice Kijivu přivedla po půlnoci v pražské ZOO na svět dalšího potomka. Porod proběhl hladce. Moja se jako vůbec první české gorilí mládě narodila před více než dvěma lety.

Informoval o tom ředitel zoo Petr Fejk. Šlo o velmi rychlý a hladký porod, který netrval déle než 15 vteřin. Mládě se jeví zcela zdravé, uvedl Fejk.

Kijivu patří k poddruhu goril nížinných. Jde o nejpočetnější skupinu tohoto ohroženého druhu. Na světě jich žije 40.000 až 50.000. Do Prahy přišla v rámci mezinárodního chovného programu z australského Sydney, jejího partnera Richarda pražská zoo získala z Británie. Gorila bývá březí 250 až 295 dnů. Rodí jedno mládě, o které se stará tři roky.

První malá gorilka pojmenovaná Moja, což ve svahilštině znamená "první", se narodila 13. prosince 2004. Zdárně roste a láká k výběhu v zoo zástupy návštěvníků. Podobné štěstí nemělo mládě nejstarší členky pražské gorilí rodiny Kamby, které se letos v dubnu narodilo mrtvé. Pětatřicetiletá samice ale dostane možnost přivést na svět potomka znovu.

Gorily v trojském areálu obývají rekonstruovaný pavilon. Mohou využívat travnatý výběh s kmeny na šplhání, od návštěvníků je odděluje jen potok. Za nevlídného počasí bydlí ve vnitřní ubikaci, oddělené od lidí tlustým neprůstřelným sklem. Zvířata  mají v pavilonu vytápěnou podlahu i automatická pítka, jejich pohyb sledují kamery.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz