Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V pražské zoo uhynulo lední medvídě

Magazín

  10:48
PRAHA - V pražské zoologické zahradě v noci na dnešek uhynulo mládě ledního medvěda, které se narodilo v neděli večer. Podle mluvčího zoo Víta Kahleho zřejmě samice mládě zalehla. Samice mrtvé mládě ráno sežrala.

Chov medvědů v zoologických zahradách není podle chovatelů jednoduchý. Ilustrační foto foto: ČTK

"Mohla se i snažit mládě zahřát a tuto péči přehnat. Přesný důvod ale nezjistíme, není možno uskutečnit pitvu," uvedl Kahle s tím, že medvědice byla zkušená matka. Medvědici mohli sledovat lidé prostřednictvím kamer přímo na webových stránkách zoo.

Mládě se narodilo kolem 22:00, podle zoologa Pavla Brandla a chovatelky Denisy Zběhlíkové byl průběh prvních hodin života mláděte normální. Mládě bylo slyšet, ale nebylo vidět, což trvalo zhruba do čtvrté hodiny ranní. Po šesté hodině odešla medvědice z porodnice ven. V té chvíli už bylo velmi pravděpodobné, že mládě uhynulo.

Matkou mláděte byla medvědice Bora, která je 87. ledním medvědem chovaným v pražské zoo. Narodila se 20. listopadu 1986 ve Vídni, do Prahy přešla před 11 lety. Otcem mláděte je desetiletý samec Umca z brněnské zoo. Bora je také matkou samičky Alberty, která se narodila v roce 2003 a je doposud v Praze.

Podle Kahleho tento případ ukázal, jak náročné je v podmínkách zoo odchovat mládě medvěda ledního přirozenou cestou. Samice se údajně často odmítají o mláďata starat, nebo je usmrtí. Dosud se v pražské zoo narodilo celkem 77 mláďat ledního medvěda (včetně tohoto), odchovat se podařilo jen sedm z nich.

Autor: