Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V pražské zoo uhynulo lední medvídě

Magazín

  10:48
PRAHA - V pražské zoologické zahradě v noci na dnešek uhynulo mládě ledního medvěda, které se narodilo v neděli večer. Podle mluvčího zoo Víta Kahleho zřejmě samice mládě zalehla. Samice mrtvé mládě ráno sežrala.

Chov medvědů v zoologických zahradách není podle chovatelů jednoduchý. Ilustrační foto foto: ČTK

"Mohla se i snažit mládě zahřát a tuto péči přehnat. Přesný důvod ale nezjistíme, není možno uskutečnit pitvu," uvedl Kahle s tím, že medvědice byla zkušená matka. Medvědici mohli sledovat lidé prostřednictvím kamer přímo na webových stránkách zoo.

Mládě se narodilo kolem 22:00, podle zoologa Pavla Brandla a chovatelky Denisy Zběhlíkové byl průběh prvních hodin života mláděte normální. Mládě bylo slyšet, ale nebylo vidět, což trvalo zhruba do čtvrté hodiny ranní. Po šesté hodině odešla medvědice z porodnice ven. V té chvíli už bylo velmi pravděpodobné, že mládě uhynulo.

Matkou mláděte byla medvědice Bora, která je 87. ledním medvědem chovaným v pražské zoo. Narodila se 20. listopadu 1986 ve Vídni, do Prahy přešla před 11 lety. Otcem mláděte je desetiletý samec Umca z brněnské zoo. Bora je také matkou samičky Alberty, která se narodila v roce 2003 a je doposud v Praze.

Podle Kahleho tento případ ukázal, jak náročné je v podmínkách zoo odchovat mládě medvěda ledního přirozenou cestou. Samice se údajně často odmítají o mláďata starat, nebo je usmrtí. Dosud se v pražské zoo narodilo celkem 77 mláďat ledního medvěda (včetně tohoto), odchovat se podařilo jen sedm z nich.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat