Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V rakouské obci Fucking budou vyrábět pivo Fucking Hell

Magazín

  18:00
VÍDEŇ - Zpráva o tom, že by se v hornorakouské vsi Fucking mělo vyrábět pivo s názvem Fucking Hell, se nyní v této obci a jejím okolí postarala o pozdvižení a znechucení. Zlatavý mok s dvojsmyslným označením, které v angličtině představuje sprosté zaklení a v němčině odkazuje na místo původu a světlé pivo, by prý ve Fuckingu nedaleko bavorské hranice ráda vařila německá firma. Uvedla to hornorakouská televize ORF. Podle ní se to ale fuckingským nelíbí.
Pivo (ilustrační foto)

Pivo (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Hornorakouský Fucking, jehož název v angličtině znamená třeba zasraný, za své pojmenování vděčí prý zřejmě člověku jménem Focko. Má necelou stovku obyvatel a je součástí Tarsdorfu, který leží zhruba 30 kilometrů severozápadně od Salcburku.

Fucking musel kvůli svému názvu mediální pozornosti čelit už nejednou. Starosta Tarsdorfu Franz Meindl je tedy na zájem o ves zvyklý. Zpráva o výrobě piva Fucking Hell (v doslovném překladu z angličtiny 'zasrané peklo', v češtině ale spíš zaklení 'do pr....') ho však překvapila. O tom, že by se měl nápoj takového jména ve Fuckingu vařit, totiž neslyšel.

Diskusi vyvolala podle ORF informace o tom, že unijní Úřad pro harmonizaci na vnitřním trhu (OHIM) německé firmě povolil označení Fucking Hell pro pivo používat. Nejprve byl ale prý proti a souhlasil až po odvolání. Podle starosty Meindla ve Fuckingu a jeho okolí žádný pivovar nestojí. "Je to naprosto normální selská vesnice," řekl už dříve.

Své si užili i obyvatelé německé obce Pissen
Před pár lety ale vyvěsil někdo snímky ze vsi na internet a strhl se poprask. Místo začalo přitahovat hlavně anglicky mluvící turisty. Tento "cestovní ruch" příliš užitku nepřinesl. Cedule s názvem obce se totiž staly vyhledávaným suvenýrem. Každou chvíli je někdo odmontoval a ukradl. Bylo pak nutné vždy znovu některou ze šesti tabulí obstarávat.

V minulosti už existovaly případy, že chtěl někdo jména obce a její známosti využít a vydělat na tom. Třeba trička s nápisy se ale na trhu neujala. "Už to zkoušeli mnozí. Je to ale věc morálky. Copak za to fuckingští mohou?" ptá se starosta. Podle něj chtějí mít místní už hlavně klid. Kvůli názvu svého bydliště si totiž museli vyslechnout nejednu uštěpačnou poznámku.

Podobné zkušenosti jako oni mají ale prý i lidé z bavorského Kissingu či Pettingu (v překladu z angličtiny 'líbání' a způsob sexu). V německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko by zas o svých zážitcích mohli vyprávět místní z obce Pissen (v němčině 'močení' či spíše 'chcaní').

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!