10. října 2011 9:08 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Řecku kvůli krizi přibývá sebevražd

Řecko v potížích (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko v potížích (ilustrační foto) | foto: Reuters

LONDÝN Hospodářská krize v Řecku má i významné sociální dopady. V zemi přibývá sebevražd, roste spotřeba drog a zvyšuje se i riziko nákazy sexuálně přenosnými chorobami, uvádí studie zveřejněná v britském zdravotnickém časopisu Lancet.

Autoři studie vycházejí z údajů zveřejněných řeckým parlamentem, vládou a evropskou unií. Podle nich se v roce 2010 zvýšil počet sebevražd proti předchozímu roku o 25 procent. Za první pololetí letošního roku spáchalo sebevraždu o 40 procent víc Řeků než za stejné období roku 2010.

Studie dále konstatuje, že se v Řecku v roce 2010 zvýšil o 50 procent proti předchozímu roku počet nově nakažených virem HIV. Značný podíl mezi nově nakaženými tvoří narkomani.

Pohledávky evropských bank v zadlužených zemích - grafika

Pohledávky evropských bank v zadlužených zemích - grafika

Řekové platí vlastním zdravím
"Je to spojeno s finanční krizí, protože uživatelé drog nemají přístup k příležitostným pracím a nedostávají ani peníze od rodičů,ů uvádí studie. "Proto sahají k prostituci, aby pokryli náklady na pořízení drogy." Podle studie také v Řecku roste spotřeba heroinu. Údajně to souvisí s omezením vládních programů na práci s lidmi žijícími na ulici.

Řecko se loni stalo první zemí eurozóny, která požádala o finanční pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. Od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu si Atény zajistily tříletý úvěr ve výši 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu korun). EU i MMF ale podmiňují uvolnění peněz úspornými opatřeními, která narážejí na velký odpor ze strany řeckých odborů.

Lidovky.cz, ČTK

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na Lidovky.cz