Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Rusku naděloval dárky i Shrek

Magazín

  12:10
MOSKVA - Návštěva Dědy Mráze a jeho vnučky Sněhurky bývala stálicí ruských Vánoc. Kouzelné postavičky navštěvují ruské rodiny a rozdávají vánoční dárky na Nový rok stejně jako v Česku chodí 5. prosince Mikuláš s andělem a čertem. Časy se ale mění a Dědům Mrázům s bílým vousem a bílou vnučkou roste nečekaná konkurence.

Shrek. foto: Reprofoto

Někdo si totiž místo tradičního starce raději objedná jako "dárkonoše" například postavu Shreka ze stejnojmenného amerického animovaného filmu či podobné módní a netradiční postavy.

"Jeden klient si loni vyžádal Dědu Mráze Spidermana. Vůbec nepopsal, jak by si to vlastně představoval. Chtěl jen, aby Spiderman vypadal vánočně a mohl jeho předat synovi dárky," popsala jednu z podobných situací listu Moskovskij Komsomolec Anna Vorobjevová, úřednice jedné z agentur, která návštěvy kouzelných postav na Nový rok organizuje.

Nakonec prý na místo poslali masku v obleku filmového Spidermana s bílým plnovousem, berlou Mrazilkou a pytlem s dárky. Zákazník i jeho potomek prý byli naprosto spokojeni.

Příznivců takových novot je podle Vorobjevové zatím málo, jen asi dvě či tři procenta objednávek, ale rok od roku poptávka roste. Hodina návštěvy takových netradičních "vánočních" postav přijde moskevské domácnosti na 2000 až 3000 rublů (asi 1500 až 2000 korun).

Santu nechceme, je to Američan!
Ne všechny západní vlivy jsou ale v Rusku oblíbené. Například tradiční Děda Mráz chodí zásadně v oblecích buď modré nebo šedé barvy. Běda ale, kdyby byl v červené, a vypadal tak jako Santa Claus.

"Řekli byste, Santa Claus, to je blízký příbuzný našeho Děda Mráze. Ale poptávka po něm není. Lidé volají a říkají, že Santu nechtějí, protože je Američan," směje se Timur Šalimov, ředitel další agentury pro dodávání Dědů Mrázů až do domu. Ruská inkarnace vánoční postavy prý běžně nahrazuje Santa Clause i na vánočních večírcích západních velvyslanectví či velkých firem.

Složité to ale je i s výběrem správných herců. Majitelé agentur například často vybírají pro představitelky Sněhurky dámy "přes 30", aby příliš mladá a pohledná vnučka Děda Mráze zbytečně nedráždila vdané zákaznice. Výsledkem občas bývá pár, kdy Děda Mráz je zjevně mladší než jeho "mladá" pomocnice.

Ovšem i svobodní milovníci skutečně mladých Sněhurek si o novoroční noci mohou v Rusku přijít na své a navíc bez přítomnosti nudného vousatého starce s berlou Mrazilkou. Striptýz, který taková Sněhurka nabízí, obvykle trvá kolem 20 minut a stojí mezi 9000 až 15.000 rubly (asi 6000 až 10.000 korun), uvádí Šalimov. Při objednávce většího počtu Sněhurek se cena samozřejmě násobí.

Autoři: ,