Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Saúdské Arábii se bude stavět kilometr vysoký mrakodrap

Magazín

  19:58
RIJÁD - V saúdskoarabském přístavu Džidda u Rudého moře se má stavět tisíc metrů vysoký mrakodrap a kolem něho rozsáhlé obchodní a rezidenční středisko, vše v hodnotě 26,6 miliardy dolarů (asi 530 miliard korun).

Dosavadní nejvyšší budova světa by mohla být překonána. foto: Reprofoto

Oznámila to dnes skupina Kingdom, která patří zadavateli stavby, saúdskému princi Valídu bin Találovi. Bude to nejvyšší budova na světě.

Z princova rozhodnutí bude realizací projektu pověřena společnost Emaar se sídlem v Dubaji, oznámila dnes agentura AFP.

Mrakodrap Kingdom a okolní Jeddah (Džidda) Kingdom City mají stát poblíž mezinárodní letiště tohoto města na celkové rozloze 23 kilometrů čtverečních.

V mrakodrapu má být mimo jiné superluxusní hotel. Momentálně nejvyšší budovou světa je Burdž Dubaj v Dubaji, která zatím dosahuje výšky 800 metrů, ale ještě není dokončena. Také tento mrakodrap staví Emaar.

Projekt mrakodrapu Kingdom byl oznámen v roce 2003. Dohled nad stavbou měla mít americká firma Bechtel, ale ta se z projektu začátkem tohoto roku stáhla, napsala AFP.

Loni na jaře bylo ovšem oznámeno, že Valíd chce v Džiddě postavit budovu s názvem Mile High Tower, která by měla být vysoká míli, tedy asi 1600 metrů.

Letos však přišly zprávy, že vzhledem k finanční krizi od toho upustil.

Server Wikipedia také uvádí, že odborné studie vedly k pochybnostem, zda je podloží schopno udržet tak obrovskou stavbu, a že projekt byl změněn tak, že stavba bude "až o 500 metrů nižší".

Dnešní zpráva AFP neupřesňuje, zda projekt kilometrové "Kingdom Tower" je okleštěný projekt "Mile High Tower", nebo zda jde o nezávislý plán.

Princ Valíd patří k saúdskoarabské vládnoucí rodině a je to jeden z nejbohatších lidí na světě. Jeho jmění bylo loni odhadováno v přepočtu na 350 miliard korun.

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...