20. prosince 2010 10:16 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Singapuru nesplachují WC. Pomoci mají vtipná hesla či pokuta

záchod - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy záchod - ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

Spláchnout záchod - to je základní dovednost, kterou se zřejmě Singapurci zatím nenaučili příliš ovládat. Jednoduchý krok zmáčknutí knoflíků nebo zatahání za splachovadlo jim činí takové potíže, že bylo za jeho nedodržení nutné zavést pokutu 150 singapurských dolarů (téměř 2200 korun).

Nyní do boje nastupuje baterie nabádavých hesel, které mají obyvatele naučit udělat to, co by mělo být samozřejmostí, napsal server CNN.

"Při vstupu chvátni, cestou ven spláchni," vyzývá jedno z nich. "Dnešní špinavé toalety, tvoje zítřejší nemoc," vysvětluje jiný ze sloganů natištěných na balíčcích kapesníčků, které se minulý týden objevily v rámci nové kampaně záchodové etikety. Tu spustil singapurský svaz toalet (RAS) pod zkratkou LOO (Let's Observe Ourselves - dohlídněme na sebe; anglické slovo "loo" zároveň znamená záchod).

Nabádavá hesla mají naučit Singapurce splachovat záchody.

Kapesníčky jsou rozdávány návštěvníkům toalet a v plánu je také postupně vybavit obdobnými hesly i dárkové magnetky, auto-obtisky a podobné suvenýry. "Tato jemná napomenutí mohou odvést lepší práci než přemlouvání nebo poučování," věří RAS.

Rok 2010 v obrazech
 

-

Jeho kampaň je součástí tři roky trvajícího programu za záchodky čistší, po níž mají všechny singapurské toalety splňovat základní úroveň čistoty.

Zatím ale jen 30 - 40 procent veřejných toalet dosáhlo na tři hvězdičky, které RAS uděluje záchodům bez zápachu a špíny vybaveným toaletním papírem a mýdlem.

Lidovky.cz, ČTK