Jeskyně Atxurra, které leží u města Berriatúa, byla objevena již v roce 1929. Teprve v roce 2014 začal pod vedením archeologa Diega Garateho rozsáhlý průzkum jejího interiéru. Tým zatím uskutečnil do hluboké jeskyně jen čtyři výpravy, během nichž Garate se speleologem Iakim Intxaurbem našli první malby.
Na 14 panelech objevili přes 70 zvířecích postav, zejména koňů a bizonů, ale také koz, laní a dalších zvířat. Některé ze zvířat jsou zobrazena se zabodnutými šípy, jeden z bizonů jich má v sobě asi dvacet, což je podle Garateho velmi vysoký počet. „Obvykle nacházíme malby s maximálně třemi šípy,“ vysvětlil archeolog.
Po stopách UNESCO: Tsodilo Hills a sto tisíc let staré malby |
Co do techniky jde většinou o rytiny, někdy kombinované s černou malbou, která je velmi špatně zachovalá. Na některých místech jsou rudé skvrny. Vědci našli v místě také kamenné nástroje a zbytky uhlí, jimiž si možná tehdejší obyvatelé jeskyně buď svítili, nebo je používali k malbě.
Výzkum jeskyně bude podle vědců dlouhý a pomalý, neboť je do ní špatný přístup. Odměnou mohou být další nálezy, protože v jeskyni jsou stále dnešním člověkem nedotčené zóny.
Diego Garate věří, že až bude průzkum dokončen, dostane se jeskyně Atxurra do „všech paleolitických učebnic“, protože jde, řečeno jeho slovy, o nález „první ligy“. Veřejnost ale tyto malby zřejmě nikdy naživo neuvidí, jelikož jsou v hloubce více než 300 metrů a je k nim velmi obtížný přístup. Nicméně je bude moci vidět v 3D formátu v reprodukcích, které připravuje místní radnice.