7. ledna 2010 13:27 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V žebříčku kvality života porazilo Česko Británii

Paříž | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paříž | foto: Reprofoto

LONDÝN Nejlépe se na světě žije ve Francii, nejhůře v Somálsku. Vyplývá to z indexu kvality života, který sestavil časopis International Living. Podle něj je Česká republika na 24. místě ze 194 hodnocených zemí - sice za Litvou, ale před Británií, což vyvolalo zděšení v britském tisku.

Časopis sestavuje žebříček kvality života již 30 let a v posledních pěti letech mu kraluje Francie. Oproti loňsku si pohoršily Spojené státy, naopak na druhé místo se dostala Austrálie.

Magazín sestavuje svůj žebříček podle devíti kategorií - životní náklady, kultura a zábava, ekonomika, životní prostředí, svoboda, zdravotnictví, infrastruktura, bezpečnost a podnebí.

Podle International Living není opětovné první místo Francie žádným překvapením. "Otravnou byrokracii a vysoké daně více než vyvažuje nepřekonatelná kvalita života a nejlepší zdravotnický systém na světě," uvedl americký magazín.

USA se propadly

Druhé místo obsadila Austrálie před Švýcarskem. Spojené státy

Index kvality života v dalších zemích

1. Francie                                     2. Austrálie                                   3. Švýcarsko                                4. Německo                                   5. Nový Zéland                               6.Lucembursko                               7. USA                                             8. Belgie                                    9.Kanada                                   10. Itálie                                       20. Maďarsko                             22. Litva                                     24. ČR                                        25. Británie                                  43. Slovensko

klesly z třetího na sedmé místo především kvůli hospodářskému poklesu. "Mnoho lidí si už nemůže americký sen dovolit," uvedl časopis. Na čtvrtém místě je Německo, které International Living vyzdvihuje za služby a efektivitu.

První desítku doplňují Nový Zéland, Lucembursko, Belgie, Kanada a Itálie.

Z postkomunistických zemí je na 20. místě Maďarsko, na 22. Litva a na 24. Česká republika. Slovensko je na 43. příčce.

Fakt, že Česká republika, stejně jako Maďarsko a Litva předstihly Británii na 25. místě, vyvolalo pozornost v britských listech. "Kvalita života v Británii je horší než v bývalých komunistických zemích," napsal The Daily Telegraph.

Bulvární The Sun nadepsal svůj článek titulkem Češi porazili Británii v kvalitě života. ČR a Litva byly přijaty do EU až v roce 2004 a od té doby tisíce jejích občanů zaplavily Británii, píše The Sun. "Většinu z nich ale přitahuje šance vydělat si peníze v liberální ekonomice a ne kvalita života v Británii," konstatuje deník.

ČR přitom předstihla Británii již loni, kdy byla na 15. příčce o stupínek za Litvou a před Maďarskem.

Na konci jsou Súdán, Jemen a Somálsko

The Sun uznává, že ve Francii, která je tradičním rivalem Británie, se žije lépe. Kromě bonvivánského přístupu k životu je pracovní doba Francouzů mnohem kratší, než jakou mají vystresovaní Britové, píše The Sun. Naopak Británie je spojována s hrozným podnebím, rostoucí zločinností, přecpanými silnicemi a stejně přeplněnými městy, dodal list.

Časopis International Living se snaží upozorňovat své čtenáře, které země nebo místa jsou zajímavé z hlediska nákupu realit, přesídlení či života v penzi.

Poslední místa v žebříčku patří Súdánu, Jemenu a Somálsku.

ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...