Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vánoce ničí životní prostředí

Magazín

  16:39
SYDNEY - Masové nákupy zboží před Vánocemi mají nepříznivý dopad na životní prostředí. Tvrdí to zpráva s titulem Skrytá cena Vánoc, kterou zveřejnila Australská ekologická nadace.

Australští ekologové ve zprávě spočítali, že každý dolar vydaný na oblečení znamená spotřebu 20 litrů vody a je na něj potřeba 3,4 metru čtverečního půdy. Minulé Vánoce přitom Australané utratili za oblečení 1,5 miliardy australských dolarů (asi 27 miliard korun).

Voda použitá loni v prosinci v Austrálii při výrobě vánočních nápojů, především pro pěstování ječmene na pivo a hroznů na víno, by naplnila 42.000 olympijských plaveckých bazénů. Dokonce i výroba čokolády či sladkostí za pouhých 30 australských dolarů si žádá skoro 1000 litrů vody.

Produkce dárků, jako jsou přehrávače DVD či kávovary, zase v Austrálii znamenala vypuštění 780.000 tun skleníkových plynů, které znečišťují ovzduší a podle expertů mají na svědomí globální oteplování Země. Třetinu z toho má na svědomí spotřeba paliva při jejich výrobě.

Ekologičtí experti proto vyzývají spotřebitele k umírněnosti při nákupech a přimlouvají se za dárky s nízkými dopady na životní prostředí, jako jsou poukázky na různé služby, vstupenky na kulturní představení, předplatné do sportovních zařízení či
sponzorské dary charitativním organizacím.

Autor:

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...