Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vánoční nákupy: většina žen si při nich koupí i něco pro sebe

Magazín

  6:47
PRAHA - Zhruba dvě ze tří Češek si při vánočních nákupech pořídí i něco pro sebe. Mezi muži kupuje dárek sobě každý druhý. Vyplývá to z průzkumu firmy Intel v deseti evropských zemích včetně Česka.
Nákupy (ilustrační foto)

Nákupy (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Češi s podílem 58 procent, kteří obdarovávají sebe sama, nejsou v Evropě raritou. Celoevropský průměr je 56 procent. Nejvíce na sebe myslí Rusové, kde si naděluje 71 procent lidí.

Lidé používají i rafinovanější trik, při němž koupí dárky ostatním s tím, že je nakonec budou používat sami. „S touto myšlenkou vybírá dárky 27 procent oslovených, nejvíce Němci (36 procent), Češi jsou s 18 procenty méně sobečtí než je evropský průměr. Nejvíce manipulativní jsou mladší respondenti. Ve věkové skupině 18 až 24 let takto uvažují tři z deseti,“ uvedl Martin Vařbuchta z Intelu.

Více než třetina Evropanů nejčastěji kupuje dárky přes internet. Celkem 58 procent lidí na internetu surfuje o porovnává nabídky, v Česku je to 77 procent respondentů. K výrazným celoevropským trendům na předvánočním trhu patří vyhledávání slev a akcí, které praktikuje 66 procent dotázaných. Stejné je to v Česku. Nejvíce nakupují ve slevách a akcích Britové s podílem 82 procent.

Autoři: ,

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...