8. června 2018 6:57 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Varšava se dočká nového muzea. Zaměří se na historii polské vodky

Ve Varšavě se otvírá nové muzeum věnované polské vodce a její pětisetleté... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve Varšavě se otvírá nové muzeum věnované polské vodce a její pětisetleté... | foto: ČTK

VARŠAVA Ve Varšavě se otvírá nové muzeum věnované polské vodce a její pětisetleté tradici. Vodka je jedním z nejznámějších exportních výrobků země, napsala agentura AP.

Otevření muzea polské vodky je naplánováno na příští úterý. Umístěno bude v bývalé továrně na výrobu vodky z 19. století, která je součástí průmyslové zóny, procházející v současnosti revitalizací. Leží ve varšavské čtvrti Praga.

Šéf nadace Polska Wódka Andrzej Szumowski doufá, že multimediální expozice zajistí „národnímu nápoji“ větší uznání. Polskou vodku označil za „součást naší DNA, součást naší historie, dědictví a tradice“.

Šéf nadace Polska Wódka Andrzej Szumowski doufá, že multimediální expozice...
Šéf nadace Polska Wódka Andrzej Szumowski doufá, že multimediální expozice...

Szumowski při středeční exkurzi pro novináře tvrdil, že Poláci byli první, kdo vodku vyrobil. Připustil nicméně, že nárok na prvenství je předmětem sporu s Rusy.

Muzeum na svém webu slibuje, že bude otevřeno sedm dní v týdnů. Přístupné bude ale výlučně plnoletým návštěvníkům. Kromě kina, kde začíná hodinová exkurze staletími dějin polské lihoviny, je v muzeu totiž k dispozici i několik barů, kde lze během ochutnávky „národního nápoje“ či koktejlů vyslechnout i výklad o správném podávání vodky. Projekt získal i dotaci z Evropské unie ve výši 2,5 milionu zlotých (asi 15 milionů Kč).

ČTK