Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vdova po Titovi živoří

Tito s manželkou Jovankou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tito s manželkou Jovankou. | foto: Reprofoto

Bělěhrad Jovanka Brozová, někdejší první dáma Jugoslávie, bydlí v domě bez topení.

Manželka Josipa Broze Tita, zakladatele poválečné Jugoslávie, tráví stáří v nuzných podmínkách. Srbskému tisku to sdělil ministr na ochranu menšin a lidských práv Rasim Ljajič.

„Jsem šokovaný podmínkami, v nichž tato žena bývalého prezidenta žije,“ prohlásil Ljajič, který se nedávno vydal zjistit, co je pravdy na zprávách, že dům Brozové má porouchanou domovní kanalizaci a nemá žádné vytápění.

Srbka Jovanka Brozová, jejíž manžel zemřel v roce 1980, žije už dlouhá léta v ústraní ve velké, zchátralé vládní vile v exkluzivní bělehradské čtvrti Dedinje.

„Je to téměř neuvěřitelné. Brozová bydlí v rozlehlém domě, takzvané vile pro hosty, v níž obývá jen dvě místnosti, protože zbytek domu je v naprosto katastrofálním stavu,“ kroutí hlavou Ljajič. „Když vám řeknu, že ve stropě jejího obývacího pokoje zeje díra, kterou dovnitř prší, jistě si umíte představit, jak to tam asi vypadá. Nikdo, natož vdova po bývalém prezidentovi, by takhle neměl žít.“

Sama Brozová, které je už dvaaosmdesát let, se Ljajičovi svěřila, že v obývacím pokoji nedávno teploměrem naměřila jeden stupeň pod nulou. Ljajič navíc při rozhovoru s Brozovou přišel na to, že vdova nemá občanský průkaz ani zdravotní kartu, což by mohlo způsobit komplikace, kdyby ji bylo třeba rychle převést do nemocnice.

Ministr se stal po dlouhých letech prvním zástupcem státu, který někdejší první dámu navštívil. Po setkání s Brozovou požádal vládu o finanční prostředky na opravu ponuré vily.

Ministr tvrdí, že vláda vyšle k Brozové v průběhu tohoto týdne stavební dělníky, aby opravili, co se dá. „Přinejmenším by měli odstranit tu díru ve stropě obýváku,“ podotkl.

Jovanka pracovala pro maršála Tita už za druhé světové války, kdy Tito vedl partyzánský odboj, a setrvala po jeho boku i po válce. Tehdy se ještě jmenovala Budisoljevičová. Postupně se sblížili a nakonec se Tito rozhodl, že si svou krásnou sekretářku vezme. Údajně ho tato myšlenka napadla, když ležel v nemocnici po operaci žlučníku. Svatební obřad, který se uskutečnil v roce 1952, proběhl tajně. Jovanka se stala třetí manželkou muže, jenž byl o celých 35 let starší než ona.

Po dlouhá léta byla Jovanka Titovou nerozlučnou společnicí. Tři roky před jeho smrtí však upadla v nemilost, protože její odpůrci o ní roznesli zprávy, že připravovala převrat namířený proti manželovi. Po Titově skonu zůstala až do roku 2001 v domácím vězení a vláda jí zabavila veškerý cenný majetek. Zůstal jí jen malý důchod, z kterého žije dodnes. Opuštěná vdova se na veřejnosti objevuje pouze jednou ročně - v den výročí manželovy smrti, kdy chodí vzpomínat k Titovu hrobu.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!