Sobota 24. září 2022, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vdova po Titovi živoří

Magazín

  11:57
Bělěhrad - Jovanka Brozová, někdejší první dáma Jugoslávie, bydlí v domě bez topení.

Tito s manželkou Jovankou. foto: Reprofoto

Manželka Josipa Broze Tita, zakladatele poválečné Jugoslávie, tráví stáří v nuzných podmínkách. Srbskému tisku to sdělil ministr na ochranu menšin a lidských práv Rasim Ljajič.

„Jsem šokovaný podmínkami, v nichž tato žena bývalého prezidenta žije,“ prohlásil Ljajič, který se nedávno vydal zjistit, co je pravdy na zprávách, že dům Brozové má porouchanou domovní kanalizaci a nemá žádné vytápění.

Srbka Jovanka Brozová, jejíž manžel zemřel v roce 1980, žije už dlouhá léta v ústraní ve velké, zchátralé vládní vile v exkluzivní bělehradské čtvrti Dedinje.

„Je to téměř neuvěřitelné. Brozová bydlí v rozlehlém domě, takzvané vile pro hosty, v níž obývá jen dvě místnosti, protože zbytek domu je v naprosto katastrofálním stavu,“ kroutí hlavou Ljajič. „Když vám řeknu, že ve stropě jejího obývacího pokoje zeje díra, kterou dovnitř prší, jistě si umíte představit, jak to tam asi vypadá. Nikdo, natož vdova po bývalém prezidentovi, by takhle neměl žít.“

Sama Brozová, které je už dvaaosmdesát let, se Ljajičovi svěřila, že v obývacím pokoji nedávno teploměrem naměřila jeden stupeň pod nulou. Ljajič navíc při rozhovoru s Brozovou přišel na to, že vdova nemá občanský průkaz ani zdravotní kartu, což by mohlo způsobit komplikace, kdyby ji bylo třeba rychle převést do nemocnice.

Ministr se stal po dlouhých letech prvním zástupcem státu, který někdejší první dámu navštívil. Po setkání s Brozovou požádal vládu o finanční prostředky na opravu ponuré vily.

Ministr tvrdí, že vláda vyšle k Brozové v průběhu tohoto týdne stavební dělníky, aby opravili, co se dá. „Přinejmenším by měli odstranit tu díru ve stropě obýváku,“ podotkl.

Jovanka pracovala pro maršála Tita už za druhé světové války, kdy Tito vedl partyzánský odboj, a setrvala po jeho boku i po válce. Tehdy se ještě jmenovala Budisoljevičová. Postupně se sblížili a nakonec se Tito rozhodl, že si svou krásnou sekretářku vezme. Údajně ho tato myšlenka napadla, když ležel v nemocnici po operaci žlučníku. Svatební obřad, který se uskutečnil v roce 1952, proběhl tajně. Jovanka se stala třetí manželkou muže, jenž byl o celých 35 let starší než ona.

Po dlouhá léta byla Jovanka Titovou nerozlučnou společnicí. Tři roky před jeho smrtí však upadla v nemilost, protože její odpůrci o ní roznesli zprávy, že připravovala převrat namířený proti manželovi. Po Titově skonu zůstala až do roku 2001 v domácím vězení a vláda jí zabavila veškerý cenný majetek. Zůstal jí jen malý důchod, z kterého žije dodnes. Opuštěná vdova se na veřejnosti objevuje pouze jednou ročně - v den výročí manželovy smrti, kdy chodí vzpomínat k Titovu hrobu.

Autor:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat