10. července 2011 17:12 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ve hře na imaginární kytaru zvítězila žena

Vítězka mistrovství ČR ve hře na imaginární kytaru Veronika Müllerová.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítězka mistrovství ČR ve hře na imaginární kytaru Veronika Müllerová. | foto: musicfoto.net

PRAHA Ženské zastoupení bude mít letos poprvé Česká republika na světovém mistrovství ve hře na imaginární kytaru Air Guitar World Championships, které se 27. srpna uskuteční ve finském Oulu. Titul mistra ČR si letos v národním kole soutěže jako první žena v historii domácích závodů v této neobvyklé disciplíně vybojovala Veronika Müllerová.

Zástupce Česka se mezinárodní soutěže poprvé zúčastnil loni. "Veronika má obrovský talent a věřím, že může uspět i na světovém šampionátu. Čeká nás ale ještě hodně práce," uvedl organizátor soutěže i české účasti na 16. ročníku šampionátu Filip Černý.

Příprava Müllerové na mistrovství ČR:

Air Guitar je celosvětově rozšířená recesistická soutěž, ve které soutěžící předstírají hru na kytaru. Soutěže, která se koná od roku 1996, se účastní zástupci více než 20 zemí a finále sledují tisíce lidí na otevřené scéně.

Při krátkém vystoupení se soutěžící snaží co nejpřesvědčivěji navodit dojem, že mají v ruce hudební nástroj. Výkon mohou doprovázet tanečními kreacemi či pantomimou.

Český reprezentant Bedřich "Babinoška" Lévi loni sice finskou porotu nepřesvědčil, jeho výkon však prý vysoce hodnotili mnozí finalisté včetně úřadujícího mistra světa. Černý o Léviho finské misi natočil krátký dokumentární film Podivuhodná cesta za titulem mistra světa.

ČTK