19. března 2012 6:57 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Český Transformer: z návěsu mobilní hospoda

Nechybí ani hudební a světelná aparatura. Prostor se dá bez problémů vytápět.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nechybí ani hudební a světelná aparatura. Prostor se dá bez problémů vytápět. | foto: ČTK

ŠTĚTÍ U Roudnice žijící konstruktér Mario Kress se kromě závodů tahačů vrhl i do další aktivity. Vymyslel návěs, který se dokáže během hodiny přeskládat do podoby baru o ploše zhruba 100 metrů čtverečních.

V Evropě jde zřejmě o unikát, řekl o prvním dokončeném exempláři mediální zástupce Kressovy stáje Patrik Pátek. O výrobě dalších návěsů zatím firma jedná.

Mobilní bar navenek vypadá jako obyčejný kamionový návěs

Mobilní bar navenek vypadá jako obyčejný kamionový návěs

Vyhlášený konstruktér tahačů Mario Kress je sice Němec, ale má českou manželku a posledních deset let žije v Židovicích u Roudnice nad Labem. V Čechách nejdřív rozjel truckový tým Buggyra a v roce 2010 si založil vlastní stáj MKR Technology, která jezdí mistrovství světa tahačů pod křídly Renaultu.

Po stisknutí jediného knoflíku se z návěsu začnou vysouvat další části

Po stisknutí jediného knoflíku se z návěsu začnou vysouvat další části

Teď rozjíždí další aktivitu - mobilní bar. Navenek vypadá jako obyčejný kamionový návěs, z nějž se ale po stisknutí jediného knoflíku začnou vysouvat další části a postupně se složí do podoby baru. Lidé okolo Kresse mu říkají Transformer, podle hraček, které byly populární zejména v 90. letech minulého století a také se měnily z auta do podoby robota.

Postupně se složí do podoby baru.

Postupně se složí do podoby baru.

České "transformery" vznikají ve Štětí, kde na nich pracuje pětičlenný tým doplněný elektrikáři. Zatím je hotový jeden, druhý se staví a o dalších se jedná s potenciálními kupci.

Evropský unikát

"Máme okruh zájemců, se kterými budeme jednat. Velká část z toho je ze zahraničí," řekl Pátek. Potenciální využití je široké - od hudebních festivalů po reklamní akce, vlastně všude tam, kde se dnes používají velké stany. Rozkládací návěs je proti nim mnohem komfortnější - má zařízený bar s pípou, lednicí a myčkou, je vybavený hudební a světelnou aparaturou a dá se bez problémů vytápět.

Uvnitř je plně zařízený bar s pípou, lednicí a myčkou

Uvnitř je plně zařízený bar s pípou, lednicí a myčkou

První exemplář už svého majitele má - je jím švýcarský závodník Markus Bösiger, který jezdí právě v Kressově stáji. "Ta myšlenka se mu moc líbila, takže si ho koupil pro sebe, ale zatím ho po domluvě používá tým," řekl Pátek. Bösigerova mobilní hospoda už byla ke konci sezony k vidění na závodech mistrovství světa tahačů.

V evropských podmínkách jde o unikát, tvrdí lidé z MKR Technology. "Víme jen o jedné podobné skupině v Americe, která se zabývá něčím podobným. I proto máme tolik zájemců," dodal Pátek. Podle něj je možné i to, že firma bude návěsy pronajímat. Cena se zatím pohybuje kolem šesti milionů korun, dá se prý ale předpokládat, že by mohla ještě klesnout. Kress při konstrukci stále nachází možná zjednodušení, a tím i úspory.

ČTK, Lidovky.cz