9. ledna 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Oční léky se používaly už před dvěma tisíci lety. Objevili je ve vraku

Vrak lodi (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrak lodi (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ŘÍM  Vědci prozkoumali složení pilulek nalezených ve vraku lodi staré 2000 let. Domnívají se, že šlo o lék používaný k léčbě očních infekcí.

Jak vyplývá ze studie publikované v odborném časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, byla léčiva překvapivě dobře zachovaná.

Šlo o šest tabletek uložených v malé krabičce v lodi, kterou používali pravděpodobně Římané k obchodním cestám po Středomoří. Vrak pocházející z let 140 až 130 let před naším letopočtem se našel v roce 1974 na mořském dně u Toskánska. Jeho obsah byl podrobněji zkoumán v 80. a 90. letech, ale na rozbor tabletek v krabičce došlo až nyní.

ČTĚTE TAKÉ:

"Použili jsme velmi jemný skalpel, jímž jsme získali velmi malé částice a to jsme analyzovali," řekla profesorka chemie z univerzity v Pise Maria Perla Colombiniová. Ve vzorcích byly obsaženy například rostlinné i živočišné tuky, borovicová pryskyřice a zinek. "Překvapilo mne, že jsme objevili tolik složek a že na to, jak dlouho byly pod vodou, zůstaly zakonzervovány," řekla Colombiniová.

Pryskyřice byla používána pro své antibakteriální vlastnosti, mezi tuky byl olivový olej, který se ve starověku přidával do parfémů i léčiv. Ze složení tabletek chemici usuzují na to, že mohly být určeny k ošetření očí.

Analýza tabletek zřejmě pomůže osvětlit farmakologické postupy za starověku a obsah léku svědčí o tom, že farmacie byla už tehdy na vysoké úrovni.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz