4. července 2007 13:36 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vědci proti Klausovi: Klima lidé ovlivňují

Planeta Země. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Planeta Země. |

PRAHA Vědci odmítají názory prezidenta Klause na otepolování planety. Klima na Zemi se mění, a to s pravděpodobností větší než 90 procent. Podle českých klimatologů je téměř jisté, že ke globálním změnám přispívá lidská činnost, zejména emise oxidu uhličitého.

Čeští vědci vycházejí ze souhrnu informací, které posuzuje Mezivládní panel pro změny klimatu. "Nevšiml jsem si, že by (na světě) existovala skupina vědců, kteří by byli schopni tato fakta zpochybnit," uvedl Ladislav Metelka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Jaroslava Kalvová z Karlovy univerzity srovnala skeptické hlasy s postoji široké veřejnosti k otázkám vlivu prašnosti a emisí na lidské zdraví v druhé polovině 20. století. Ředitel Centra pro otázky životního prostředí UK Bedřich Moldan, který je senátorem ODS, nechtěl Klausovy názory příliš komentovat.

I přes plánované snižování emisí oxidu uhličitého v nejbližších letech se podle Moldana proces nezastaví nejméně v příštích 20 letech. Je proto třeba vedle snižování emisí na změny se připravovat. Vedle změn v zemědělství lze podle Moldana očekávat například úpravy ve stavebnictví. Kvůli větší intenzitě větru bude podle něj například třeba změnit normy pro stavbu střech. Veřejnost by se měla připravit také například na větší množství patogenů.

Vlivem oteplování se podle vědců mohou zemědělci v Česku přichystat i na dvě sklizně za rok. Hrozit bude ale nedostatek vody. Období sklizně se posune do dřívějšího období. Už nyní se podle klimatologů posunuje začátek jara a léta, vlivem klimatické změny jsou teplejší než v minulých desetiletích. Méně se klimatická změna projevuje na podzim. V souvislosti s postupným oteplováním botanici očekávají, že se v Česku začnou pěstovat ve větší míře i teplomilnější druhy, jako například vinná réva.
ČTK, Lidovky.cz