Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Viděli jsme strach v jejich očích

Magazín

  13:06
PRAHA - Chlapi jak hory vyrážejí divoké skřeky, plácají se do stehen a mávají rukama. Koulejí očima, vyplazují jazyky. Rituální divošský tanec před bitvou... Jejich mohutné bicepsy často zdobí tetování. Budí minimálně respekt. Ale spíš z nich jde rovnou strach.
Bojový tanec haka - ilustrační foto

Bojový tanec haka - ilustrační foto foto: AFP

Myslíte, že řeč je o bojové scéně z nějakého výpravného velkofilmu Mela Gibsona?
 Kdepak. Takhle totiž začínají všechny mezistátní zápasy ragbyové reprezentace Nového Zélandu. Bojový tanec, který hráči předvádějí před utkáním, se jmenuje haka a stal se nedílnou součástí ragby. Novozélandský tým, přezdívaný kvůli barvě dresu „All Blacks“, s jeho pomocí znervózňuje soupeře i na právě probíhajícím mistrovství světa.

 „Pro každý tým, který nastoupí proti Novému Zélandu, je prvních dvacet minut dost těžkých na koncentraci,“ prohlásil na šampionátu Rumun Romeo Gontineac. „Haka je hodně znervózňující,“ přiznal.  Snad žádný jiný kolektivní sport se nenechává tolik ovlivnit prastarou tradicí jako ragby v podání Nového Zélandu.

První reprezentační tým „All Blacks“ začal haka používat už v roce 1884 a od té doby je výraz úcty k maorským kořenům i pevnou součástí světa ragby. Pro mnohé fanoušky je haka od „All Blacks“ stejně přitažlivá jako nejlepší momenty samotného zápasu. Možná i víc.

 „Někdy bylo vidět, jak žíly protihráčů úplně pumpují,“ vzpomíná na nejlepší provedení haka legendární novozélandský hráč Zinzan Brooke. „Viděli jsme strach v jejich očích. A oni mohli jen stát a nějak se s tím vyrovnat. To bylo fantastické.“ „All Blacks“ předvádějí haka před samým začátkem zápasu uprostřed hřiště, obráceni čelem k protivníkovi. Každý tým reaguje na hrozivý válečný tanec, který navíc předvádí jeden z nejlepších týmů planety, zcela odlišně. Některá mužstva se drží za ramena, jiná -jako třeba teď na MS- se k Novozélanďanům obracejí zády. Někteří protihráči se i smějí. „To vše je součást rituálu,“ vysvětluje Brooke.

 Ať tak či tak, „All Blacks“ mají skutečně na začátku zápasu nespornou psychologickou výhodu. „Pro někoho, kdo stojí jen dvacet metrů od vás, to může být skutečně zastrašující,“ myslí si Brooke.

 Tanec ale prochází vývojem. Novozélanďané už nejsou jediným ragbyovým týmem, který haka provozuje. Postupně se k nim připojily třeba reprezentace Tongy nebo Samoy. „All Blacks“ také nedávno vyměnili dlouholetou verzi haka s názvem „Ka Mate“ za novou podobu jménem „Kapa o Pango“, která je více spjatá s ragby - její název znamená „Tým v černém“.

Proříznout hrdlo?

„Začali jsme cítit, že z Ka Mate se stal spíše už jen marketingový produkt,“ vysvětlil změnu jeden z hráčů Byron Kelleher. „Ztratilo to svůj význam. Chtěli jsme ho znovu probudit, a tak vzniklo Kapa o Pango. Hledali jsme dlouho a hluboko, co vlastně pro každého z nás znamená hrát za tohle mužstvo. Co znamená černý dres a jeho historie. A jak to všechno můžeme spojit dohromady,“ vysvětluje Kelleher.

 „Kapa o Pango“ tančili Novozélanďané poprvé v roce 2005 a originální verze obsahovala i výmluvné gesto, při němž si hráči přejeli prstem přes hrdlo, což vzbudilo protesty. „All Blacks“ se tenkrát hájili, že kontroverzní mimika symbolizuje intenzitu ragby. „Hráči tím jen vyjadřují sami sebe,“ popisuje význam haka další z hráčů Keven Mealamu. A bonus navrch? Pobavení diváků a nejistota v hlavách soupeřů.

Autor: