6. února 2012 13:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

VIDEO: Harmonikáři z KLDR hrají popové hity

Pětice harmonikářů z KLDR hrající hit norské popové skupiny A-ha Take on Me se stala hitem na internetu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pětice harmonikářů z KLDR hrající hit norské popové skupiny A-ha Take on Me se stala hitem na internetu. |

Pětice mladých harmonikářů ze Severní Koreje hrající energicky na akordeon šlágr norské popové skupiny A-ha z poloviny 80. let Take on Me, se stala hitem na internetu. Nahrávka je velice neobvyklá, neboť podobná vystoupení jsou v komunistické Koreji zakázána.

Netradiční nahrávku studentů hudební akademie Kum Song v Pchjongjangu pořídil v KLDR v prosinci norský umělec Morten Traavik. 1. února videozáznam tří mužů a dvou žen, sedících na bílých stoličkách pod obrazem zasněžené krajiny, s velkým květináčem s umělými slunečnicemi po levici, vyvěsil na webovou stránku YouTube určenou pro sdílení videí. Videonahrávka za pět dní zaznamenala téměř 320 tisíc zhlédnutí, píše agentura AFP.


Traavik také pozval zmíněnou pětici, aby na své nástroje zahrála směsici korejských a mezinárodních songů na festivalu Barents Spektakel, který se bude konat od 8. do 12. února v Norsku. Podle webových stránek této akce by se severokorejští hudebníci festivalu pořádaného ve městě Kirkenes, ležícím daleko za polárním kruhem až u hranic s Ruskem, měli skutečně zúčastnit.

Ztvárnění populárních západních písní je v izolované komunistické Severní Koreji vzácností. Většina uměleckých projevů v KLDR se soustřeďuje kolem kultu osobnosti vládnoucí dynastie Kimů. Nedávný koncert k novému lunárnímu roku měl na programu kupříkladu Kantátu za soudruha Kim Čong-ila a píseň Zoufale nám chybíte, generále, které vzpomínaly předchozího vůdce země, jenž zemřel 17. prosince.

Lidovky.cz

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...