Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vláčková souprava objíždí svět

Největší soupravou vláčků se pyšní muzeum zmenšenin v Hamburku. Tunelem se odtud jezdí až do Ameriky  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Největší soupravou vláčků se pyšní muzeum zmenšenin v Hamburku. Tunelem se odtud jezdí až do Ameriky | foto: miniatur-wunderland.com

HAMBURK Sen malých chlapců, který očaruje i nejednoho dospělého muže – souprava vláčků z německé modelářské dílny obráží ve zmenšené podobě nádraží celého světa. V hamburském muzeu Miniatur Wunderland tak mohou návštěvníci sledovat vzrušující jízdu vláčků nejen po Německu, ale také skrze americké Skalisté hory či švýcarskorakouské Alpy.

Přestože soustava zmenšenin ještě není zcela dokončena, už nyní zabírá neuvěřitelných tisíc sto padesát metrů čtverečních a je tak podle britského listu The Daily Telegraph největší vláčkovou soupravou na světě. Aby z ní měli příchozí nadšenci ten správný požitek, musí její elektronická zařízení obsluhovat dohromady sto šedesát zaměstnanců muzea. 

Největší soupravou vláčků se pyšní muzeum zmenšenin v Hamburku. Tunelem se odtud jezdí až do Ameriky  
Na modelování soustavy železničních spojů světa pracují bratři Frederick a Gerrit Braunovi již od roku 2000. Navrhováním a modelováním už strávili celkem půl milionu hodin a náklady na tento nevídaný počin se zatím vyšplhaly v přepočtu zhruba na dvě stě třicet milionů korun. „Přáli jsme si postavit malý svět, který by přivedl k úžasu jak děti, tak dospělé muže a ženy,“ vypráví Geritt, mladší z jedenačtyřicetiletých dvojčat. „Jedním z našich společných životních předsevzetí bylo poprat se s každou výzvou, jakkoliv už se zpočátku zdála nemyslitelná. Díky tomuto přístupu se nám podařilo zkonstruovat model, ze kterého jsou návštěvníci nadšeni,“ dodává.

Dvojčata Braunová předpokládají dokončení miniatury jedinečného železničního systému v roce 2014. Dle plánů by pak měla zabírat plochu o tisíci osmi stech metrech čtverečních. Železniční síť by mělo tvořit přes dvaadvacet kilometrů dráhy. Pozoruhodný svět mašinek zatím čítá na sedm set vláčků, z nichž ten nejdelší měří neuvěřitelných čtrnáct metrů.

Krajinové modely, do nichž jsou železniční dráhy zasazeny, obsahují devět stovek návěstí, dva tisíce osm set nejrůznějších modelů budov a také čtyři tisíce autíček, kterým lze rozsvítit čelní světla. Vystavovaný komplex navíc zdobí sto šedesát tisíc lidských figurek, z nichž každá byla navrhovaná zvlášť.

 Vláčkové soupravy v Miniatur Wunderland projíždějí typicky vymodelovanými zmenšeninami oblastí Německa, Rakouska, Švýcarska, ale také Skandinávie a Spojených států. Velkou zvláštností je železniční tunel, jenž propojuje hamburský přístav s Amerikou. Do roku 2014, kdy má být představen konečný model, budou přidány lokace ve Francii a Itálii.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....