Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vláčková souprava objíždí svět

Magazín

  8:26
HAMBURK - Sen malých chlapců, který očaruje i nejednoho dospělého muže – souprava vláčků z německé modelářské dílny obráží ve zmenšené podobě nádraží celého světa. V hamburském muzeu Miniatur Wunderland tak mohou návštěvníci sledovat vzrušující jízdu vláčků nejen po Německu, ale také skrze americké Skalisté hory či švýcarskorakouské Alpy.

Největší soupravou vláčků se pyšní muzeum zmenšenin v Hamburku. Tunelem se odtud jezdí až do Ameriky foto: miniatur-wunderland.com

Přestože soustava zmenšenin ještě není zcela dokončena, už nyní zabírá neuvěřitelných tisíc sto padesát metrů čtverečních a je tak podle britského listu The Daily Telegraph největší vláčkovou soupravou na světě. Aby z ní měli příchozí nadšenci ten správný požitek, musí její elektronická zařízení obsluhovat dohromady sto šedesát zaměstnanců muzea. 

Největší soupravou vláčků se pyšní muzeum zmenšenin v Hamburku. Tunelem se odtud jezdí až do Ameriky  
Na modelování soustavy železničních spojů světa pracují bratři Frederick a Gerrit Braunovi již od roku 2000. Navrhováním a modelováním už strávili celkem půl milionu hodin a náklady na tento nevídaný počin se zatím vyšplhaly v přepočtu zhruba na dvě stě třicet milionů korun. „Přáli jsme si postavit malý svět, který by přivedl k úžasu jak děti, tak dospělé muže a ženy,“ vypráví Geritt, mladší z jedenačtyřicetiletých dvojčat. „Jedním z našich společných životních předsevzetí bylo poprat se s každou výzvou, jakkoliv už se zpočátku zdála nemyslitelná. Díky tomuto přístupu se nám podařilo zkonstruovat model, ze kterého jsou návštěvníci nadšeni,“ dodává.

Dvojčata Braunová předpokládají dokončení miniatury jedinečného železničního systému v roce 2014. Dle plánů by pak měla zabírat plochu o tisíci osmi stech metrech čtverečních. Železniční síť by mělo tvořit přes dvaadvacet kilometrů dráhy. Pozoruhodný svět mašinek zatím čítá na sedm set vláčků, z nichž ten nejdelší měří neuvěřitelných čtrnáct metrů.

Krajinové modely, do nichž jsou železniční dráhy zasazeny, obsahují devět stovek návěstí, dva tisíce osm set nejrůznějších modelů budov a také čtyři tisíce autíček, kterým lze rozsvítit čelní světla. Vystavovaný komplex navíc zdobí sto šedesát tisíc lidských figurek, z nichž každá byla navrhovaná zvlášť.

 Vláčkové soupravy v Miniatur Wunderland projíždějí typicky vymodelovanými zmenšeninami oblastí Německa, Rakouska, Švýcarska, ale také Skandinávie a Spojených států. Velkou zvláštností je železniční tunel, jenž propojuje hamburský přístav s Amerikou. Do roku 2014, kdy má být představen konečný model, budou přidány lokace ve Francii a Itálii.