Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Volby komentoval hologram

Hologram v přímém přenosu z Chicaga do studia v New Yorku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hologram v přímém přenosu z Chicaga do studia v New Yorku | foto: AFP

NEW YORK Americká zpravodajská televize CNN ve svém přímém přenosu během amerických voleb použila hologram novinářky. Bylo to vůbec poprvé v televizní historii, co se něco takového podařilo.

Během volebního speciálu byla „přenesena“ reportérka Jessica Yellinová z chicagského Grant Parku do studia v New Yorku. Zde „společně“ s moderátorem Wolfem Blitzerem sledovala právě probíhající prezidentské volby.

„Jsi ohromný hologram,“ pochvaloval Blitzr obraz, který byl promítán přímo před něj. Jak divákům vysvětlila sama Jessica, její tělo v tu chvíli snímalo celkem 35 kamer s vysokým rozlišením. Vše probíhalo ve speciálním „snímacím“ stanu se zeleným pozadím. Během celého vysílání byla snímána z mnoha různých úhlů a tyto jednotlivé záběry byly pomocí počítačů poskládány do trojrozměrného bloku. Ten byl poté přenášen do newyorského studia.

Sama hlavní hrdinka této jedinečné chvíle o svém zážitku hovoří, jako by to bylo „pokračování v tradici princezny Leie“. Naráží tím na slavnou sérii Hvězdných válek, které představil světu uznávaný režisér George Lucas a kde se hologramy a přemísťování děje zcela normálně. Hlavní moderátor byl z přenesení kolegyně do svého studia nadšený a stejně tak i televizní společnost, která svým technickým trikem přitáhla k obrazovkám obrovské množství diváků.
Všichni byli zvědaví, jak celá akce, která byla zatím doménou především sci-fi filmů, dopadne. Podle odborníků pracujících ve firmách, které se zabývají filmovými efekty, se technologicky jedná o mnohamilionovou investici v dolarech. CNN ale odmítlo sdělit částku. Andrew Orloffz, pracovník ze Zoic Studios v Los Angeles, k tomu ale dodává, že CNN vlastní množství techniky a cena za přenos se tak může pohybovat mezi 300 a 400 tisíci dolarů.

Z hologramu živě
CNN hovoří o historickém okamžiku v televizním světě a prvenství, na které je velmi hrdá. Dokazoval to také titulek, jenž byl v přímém vstupu umístěn na obrazovce: „Jessica Yellinová, prostřednictvím hologramu z Chicaga. Živě.“ Původně byl připraven „hologramový“ přenos s prezidentským kandidátem Johnem McCainem, ten ale CNN bez udání důvodu zrušila.
Vedle tohoto „neúspěchu“ se také objevily názory, že ani v případě novinářky se nejednalo o „pravý hologram“.

, ,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!