Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Volby komentoval hologram

Magazín

  13:11
NEW YORK - Americká zpravodajská televize CNN ve svém přímém přenosu během amerických voleb použila hologram novinářky. Bylo to vůbec poprvé v televizní historii, co se něco takového podařilo.

Hologram v přímém přenosu z Chicaga do studia v New Yorku foto: AFP

Během volebního speciálu byla „přenesena“ reportérka Jessica Yellinová z chicagského Grant Parku do studia v New Yorku. Zde „společně“ s moderátorem Wolfem Blitzerem sledovala právě probíhající prezidentské volby.

„Jsi ohromný hologram,“ pochvaloval Blitzr obraz, který byl promítán přímo před něj. Jak divákům vysvětlila sama Jessica, její tělo v tu chvíli snímalo celkem 35 kamer s vysokým rozlišením. Vše probíhalo ve speciálním „snímacím“ stanu se zeleným pozadím. Během celého vysílání byla snímána z mnoha různých úhlů a tyto jednotlivé záběry byly pomocí počítačů poskládány do trojrozměrného bloku. Ten byl poté přenášen do newyorského studia.

Sama hlavní hrdinka této jedinečné chvíle o svém zážitku hovoří, jako by to bylo „pokračování v tradici princezny Leie“. Naráží tím na slavnou sérii Hvězdných válek, které představil světu uznávaný režisér George Lucas a kde se hologramy a přemísťování děje zcela normálně. Hlavní moderátor byl z přenesení kolegyně do svého studia nadšený a stejně tak i televizní společnost, která svým technickým trikem přitáhla k obrazovkám obrovské množství diváků.
Všichni byli zvědaví, jak celá akce, která byla zatím doménou především sci-fi filmů, dopadne. Podle odborníků pracujících ve firmách, které se zabývají filmovými efekty, se technologicky jedná o mnohamilionovou investici v dolarech. CNN ale odmítlo sdělit částku. Andrew Orloffz, pracovník ze Zoic Studios v Los Angeles, k tomu ale dodává, že CNN vlastní množství techniky a cena za přenos se tak může pohybovat mezi 300 a 400 tisíci dolarů.

Z hologramu živě
CNN hovoří o historickém okamžiku v televizním světě a prvenství, na které je velmi hrdá. Dokazoval to také titulek, jenž byl v přímém vstupu umístěn na obrazovce: „Jessica Yellinová, prostřednictvím hologramu z Chicaga. Živě.“ Původně byl připraven „hologramový“ přenos s prezidentským kandidátem Johnem McCainem, ten ale CNN bez udání důvodu zrušila.
Vedle tohoto „neúspěchu“ se také objevily názory, že ani v případě novinářky se nejednalo o „pravý hologram“.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!