Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vrány útočí na policisty, zasypávají je trusem

Magazín

  9:43
EVERETT - Komplikovanou cestu do práce mají v těchto dnech policisté ve městě Everett v americkém státě Washington. Znepříjemňují jim ji vrány, které si postavily hnízda v blízkosti parkoviště před policejní služebnou a na přicházející policisty útočí trusem, napsal časopis Time.

Americká vrána foto: Shutterstock

Problémy začaly minulý týden, kdy se vrány jednoduše rozhodly, že se jim policisté nelíbí. Začaly jim přelétat nad hlavou, jakmile muži v uniformě vystoupili z auta, a jako malé bombičky na ně shazovat vlastní trus.

Nedělaly přitom žádné rozdíly v šarži a nové pecky na ramena dostávali prostí policisté i vyšší důstojníci. "Jsou jako velociraptoři," postěžoval si policista Bob Johns.

Když zkusil jeden z policistů vrány zastrašit spuštěním sirény, dočkal se hromadné odplaty - vrány se slétly nad jeho auto a celé ho vyzdobily trusem.

Vrány chrání mladé

Podle biologů je ale vysvětlení jednoduché. Pro vrány přišlo období vyvádění mláďat z hnízda. Mladí ptáci, kteří ještě neumějí pořádně létat a rodiče je stále ještě krmí, jsou na zemi zranitelní, a proto je rodiče chrání.

A protože vrány mají dobrou paměť, utkvěly jim uniformy policistů jako rozpoznávací faktor pro nebezpečí, vysvětlila bioložka Ruth Milnerová.

"Ony jen chrání hnízda," řekla s tím, že nejlepší je nechat vrány na pokoji, než sezóna vyvádění mladých skončí. A mezitím přidat do policejní výstroje deštníky.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...