Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Vrány útočí na policisty, zasypávají je trusem

Magazín

  9:43
EVERETT - Komplikovanou cestu do práce mají v těchto dnech policisté ve městě Everett v americkém státě Washington. Znepříjemňují jim ji vrány, které si postavily hnízda v blízkosti parkoviště před policejní služebnou a na přicházející policisty útočí trusem, napsal časopis Time.

Americká vrána foto: Shutterstock

Problémy začaly minulý týden, kdy se vrány jednoduše rozhodly, že se jim policisté nelíbí. Začaly jim přelétat nad hlavou, jakmile muži v uniformě vystoupili z auta, a jako malé bombičky na ně shazovat vlastní trus.

Nedělaly přitom žádné rozdíly v šarži a nové pecky na ramena dostávali prostí policisté i vyšší důstojníci. "Jsou jako velociraptoři," postěžoval si policista Bob Johns.

Když zkusil jeden z policistů vrány zastrašit spuštěním sirény, dočkal se hromadné odplaty - vrány se slétly nad jeho auto a celé ho vyzdobily trusem.

Vrány chrání mladé

Podle biologů je ale vysvětlení jednoduché. Pro vrány přišlo období vyvádění mláďat z hnízda. Mladí ptáci, kteří ještě neumějí pořádně létat a rodiče je stále ještě krmí, jsou na zemi zranitelní, a proto je rodiče chrání.

A protože vrány mají dobrou paměť, utkvěly jim uniformy policistů jako rozpoznávací faktor pro nebezpečí, vysvětlila bioložka Ruth Milnerová.

"Ony jen chrání hnízda," řekla s tím, že nejlepší je nechat vrány na pokoji, než sezóna vyvádění mladých skončí. A mezitím přidat do policejní výstroje deštníky.

Autoři: ,