Úterý 22. září 2020svátek má Darina 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vyfoukli Cimrmanům horu

Jiří Fidrant, Veronika Jůzová, rusistka, Michal Absolon a Viktor Novák včera vylezli na 3610 metrů vysokou horu na Altaji, aby tak zabránili pojmenování hory podle Járy Cimrmana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Fidrant, Veronika Jůzová, rusistka, Michal Absolon a Viktor Novák včera vylezli na 3610 metrů vysokou horu na Altaji, aby tak zabránili pojmenování hory podle Járy Cimrmana. | foto: Espedice DevoldReprofoto

PRAHA Umělci z Divadla Járy Cimrmana přišli o možnost pojmenovat bezejmenný altajský vrchol po neexistujícím géniovi.

Ta situace trochu připomíná absurdní drama z dílny Járy Cimrmana: dvě skupiny horolezců se hádají o to, kdo pojmenuje horu v pohoří Altaj u mongolsko-čínskokazašských hranic.

Altajci mají k horám a řekám posvátný vztah
V pohoří Altaj se ještě do nedávna nacházela nepojmenovaná hora.  České sdružení Altaj-Cimrman se rozhodlo, že zorganizuje veřejnou sbírku, vypraví se na vrchol a pojmenuje tuto horu po neexistujícím géniovi Járovi Cimrmanovi.

Proti tomuto nápadu se ale postavilo několik místních sdružení. Názor Altajců v Česku hájí znalec místních poměrů a antropolog Luděk Brož. Podle něj mají Altajci k horám a řekám posvátný vztah.

Minulý pátek proto skupina horolezců v čele s podnikatelem Jiřím Fidrantem vystoupala na vrchol hory s jediným cílem: zabránit cimrmanovcům vylézt na horu jako první a dát jméno po neexistujícím géniovi.

„Proticimrmanovská“ expedice ihned horu pojmenovala „Tekelju Bažy“ (volně „Prameniště“) po dohodě s altajskými osobnostmi. Nový název byl předán Federaci alpinismu Republiky Altaj a Ruské horolezecké federaci. Výstupová trasa byla nazvána „Pocta veteránům“, čímž chtěli uctít památku padlých ruských - altajských vojáků při osvobozování Československa.

S respektem k místním zvykům také nevystoupili na vrchol, ale zůstali stát pod ním.

Cimrmanovci: Stejně polezeme
Zakladatele Divadla Járy Cimrmana tato skutečnost zaskočila a překvapila. „Mě to mrzí,“ reagoval pro TV Prima - která o případu informovala jako první - jeden z duchovních otců Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák.

Podle pravidel nyní nese hora již název a další výpravy už nemají právo na pojmenování vrcholu.

To ale cimrmanovcům nevadí. Expedice Altaj-Cimrman chce na horu vystoupit v srpnu.
Cimrmanovci říkají, že je jim jedno, jestli na horu vystoupil někdo jiný dříve. „Na každou horu si může vylézt kdo chce. My máme povolení na pojmenování hory,“ trvá na svém produkční expedice Jan Vorlíček.

Cimrmanovci se podle televize Prima nevzdávají. Jednak tvrdí, že k pojmenování hory nestačí pouze na ni vylézt, ale je třeba se domluvit s úřady. „Těch hor je tam tolik, že nevím, jestli se na ni trefili,“ řekl člen divadla Járy Cimrmana Václav Kotek.

Kvůli expedici lidé kolem divadla zorganizovali celonárodní sbírku „Národ tobě, Járo Cimrmane“, kterou s nadací Charty 77 pořádá občanské sdružení Altaj-Cimrman. V tuto chvíli je na kontě sdružení 825 tisíc korun. Divadelníci se již v minulosti nechali slyšet, že pokud by část peněz zbyla, použili by ji na vybudování Domu čtyř múz pro umělce, kteří se ocitli v tíživé životní situaci.

Cimrman má alespoň desku na Lomnickém štítu
Od včerejška má Cimrman tak alespoň pamětní desku na Slovensku, a to na vrcholu Lomnického štítu. Tabulku u příležitosti údajného 100. výročí Cimrmanova výstupu tam umístili členové Divadla Járy Cimrmana. Recesistickou horskou expedici vedl jeden z duchovních otců postavy Ladislav Smoljak.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19
Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19

Naše kolegyně a bývalá šéfová eMimina Hanka v úterý 8. září porodila zdravou holčičku Emičku. Plánovaný porod císařským řezem zkomplikoval Covid-19...