3. července 2009 10:54 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vyšší lidé jsou úspěšnější na Západě, jinde spíš děsí

Člen afrického kmene Masajů, kteří patří mezi vysoká etnika na černém kontinentě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Člen afrického kmene Masajů, kteří patří mezi vysoká etnika na černém kontinentě. | foto: Shutterstock

PRAHA Fakt, že vyšší lidé mají výhodu nejen při basketbalu, ale i výběru partnera, potvrzuje celá řada studií. Jenže většina z nich se prováděla na lidech, které jejich autoři měli nejspíš po ruce: a to byli samozřejmě obvykle obyvatelé vyspělých států, především těch západních. Na jejich základě se pak usuzovalo, že tělesná velikost je obecně „plus“.

Ale Rebecca Searová z London School of Economics s kolegou o platnosti tohoto předpokladu pochybovala. Provedla tedy průzkum mezi ženami tanzanského kmene Hazda, jehož příslušníci se stále živí lovem a sběrem.

Ze 46 žen jenom jediná řekla, že se jí více líbí velcí muži. Ani statistika tělesných rozměrů manželských párů, ani počtu manželství, která jednotliví členové kmene za život uzavřeli, neukázaly, že více centimetrů znamená více sex-apeallu.

Ve společnosti s omezenými zdroji potravy (na rozdíl od přejídajícího se Západu) výška patrně může budoucí partnery spíše odstrašovat, domnívá se autorka studie zveřejněné v odborném časopise Biology Letters.