Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyšší lidé jsou úspěšnější na Západě, jinde spíš děsí

Magazín

  10:54
PRAHA - Fakt, že vyšší lidé mají výhodu nejen při basketbalu, ale i výběru partnera, potvrzuje celá řada studií. Jenže většina z nich se prováděla na lidech, které jejich autoři měli nejspíš po ruce: a to byli samozřejmě obvykle obyvatelé vyspělých států, především těch západních. Na jejich základě se pak usuzovalo, že tělesná velikost je obecně „plus“.

Člen afrického kmene Masajů, kteří patří mezi vysoká etnika na černém kontinentě. foto: Shutterstock

Ale Rebecca Searová z London School of Economics s kolegou o platnosti tohoto předpokladu pochybovala. Provedla tedy průzkum mezi ženami tanzanského kmene Hazda, jehož příslušníci se stále živí lovem a sběrem.

Ze 46 žen jenom jediná řekla, že se jí více líbí velcí muži. Ani statistika tělesných rozměrů manželských párů, ani počtu manželství, která jednotliví členové kmene za život uzavřeli, neukázaly, že více centimetrů znamená více sex-apeallu.

Ve společnosti s omezenými zdroji potravy (na rozdíl od přejídajícího se Západu) výška patrně může budoucí partnery spíše odstrašovat, domnívá se autorka studie zveřejněné v odborném časopise Biology Letters.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!