Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Výstavu lidských těl v Paříži zatrhl soud

Výstava preparovaných lidských Bodies proběhla i v Praze - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstava preparovaných lidských Bodies proběhla i v Praze - ilustrační foto. | foto: René Volfík, ČTK

PAŘÍŽ Kontroverzní výstavu preparovaných lidských těl Our body v Pažíři předčasně ukončil soud. Vyslyšel tak dvě organizace na ochranu lidských práv, které se domáhaly zákazu expozice s poukazem mimo jiné na zákon zaručující důstojné zacházení s lidskými ostatky. Organizátoři výstavy mají 24 hodin na to, aby s výstavou skoncovali. Chtějí se však ještě dnes proti rozsudku odvolat.

Výstava Our body, zahájená v polovině února, byla v Paříži zorganizována vůbec poprvé, předtím byla v Lyonu a v Marseille, a po skončení ve francouzské metropoli 10. května se měla přestěhovat na pařížské předměstí.

V pražské Lucerně se podobná expozice konala na jaře roku 2007 pod názvem Bodies.

Soudce Louis-Marie Raingeard ve svém zdůvodnění rozsudku uvedl, že výstava s rozřezanými kusy těl postrádá na decentnosti a podle zákona patří lidské tělo po smrti na hřbitov. Komerční využití těl je podle něj jasným porušením nařízení o důstojném zacházení, které náleží ostatkům.

Kostry potažené částečně svaly nebo žílami a naaranžované do pozic obvyklých v běžném životě a při sportu vzbudily kontroverze nejen ve Francii, ale i v Česku a i jinde ve světě. Výstavy tohoto druhu navštívilo celkem již kolem 30 milionů lidí.

Aktivní jsou proti jak ochránci lidských práv, kteří organizátory expozic obviňují z využívání těl čínských vězňů, tak zejména církev. Společnost Encore Events, která uspořádala výstavu v Paříži, tvrdí, že akce má pedagogické a vědecké opodstatnění.

Metodu plastinace, při níž se nahrazuje voda v tkáních silikonovým kaučukem, vymyslel německý anatom Günther von Hagens.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!