28. května 2009 18:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vzduchoplavci se vznesli nad Brno

Balloon Jam 2009. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Balloon Jam 2009. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Šestnáct "hrušek" horkovzdušných balonů se dnes po šesté hodině ráno vzneslo nad brněnskou čtvrt Slatina. Posádky tak zahájily prvním startem z Černovické terasy další ročník setkání vzduchoplavců - Balloon Jam 2009.

Když se v půl šesté začala na obchvatu černovické terasy hromadit auta s vozíky, nejednomu cestujícímu do nedalekých továren to mohlo připadat jako hromadná emigrace. Dostaveníčko balonářů a místo prvního letošního startu balonové fiesty bylo zvoleno s ohledem na počasí poprvé v rámci Balloon Jamu z prostor bývalého černovického letiště.

"Občas tuhle plochu používáme k přistání. Vzhledem k povětrnostním podmínkám se nám tentokrát hodila pro start. Nechěli jsme riskovat, že let z centra Brna skončí některá z posádek nad městem a bude tak mít problémy s přistáním, " řekla ředitelka balonového festivalu Petra Stejskalová.

Přesto nebyl let úplně jednoduchý. Jako první překážka po startu stálo balonům v cestě mezinárodní letiště v Tuřanech. To bylo po komunikaci s řídící věží třeba přeletět ve výšce 2500 stop, tedy zhruba v osmi stech metrech. Přesto bylo tuřanské letiště vidět jako na dlani i se všemi skrytými hangáry, obslužnými cestami a odstavenými letadly.

Balony pak zamířily směrem na Mohylu Míru a vojenský radar za Sokolnicemi. Většině posádek se navíc v průběhu letu dařilo poměrně dramaticky měnit směr letu. Pluly vzduchem chvilku od Brna, chvíli zas směrem na jihomoravskou metropoli.

"Dnešní let je minimálně pro mne jako pilota nezvyklý. Povětrnostní podmínky mi umožňují vést balon v mnoha směrech, protože v různých výškách fouká vždy na jinou stranu. Proto jsme od letu na sever mohli změnit kurs až takřka na čistý jih. Stačilo s balonem vystoupat, či klesnout," vysvětlil pilot balonu OK - 8808 Igor Křižák, který bezpečně přivedl na zem balon i s posádkou a přistál přesně na polní cestě, kousek za Šaraticemi.

foto: LN - Tomáš Hájek 

Advantage Consulting, s.r.o.
KONTROLOR KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 23 000 - 25 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz