18. srpna 2009 15:08 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

WC, které se otevírá díky SMS, zaměstnává ochránce dat

Toaleta v jednom švédském parku jde otevřít pouze kódem, který zájemci přijde formou sms. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Toaleta v jednom švédském parku jde otevřít pouze kódem, který zájemci přijde formou sms. | foto: Reprofoto

MALMÖ (ŠVÉDSKO) Veřejné záchodky ve švédském městě Malmö, které se dají otevřít jen díky textovým zprávám SMS, se staly případem pro švédské ochránce osobních údajů. Příslušný úřad podle deníku Sydsvenska Dagbladet chce po správě města vědět, jak dlouho se budou telefonní čísla uživatelů toalet uchovávat a kdo všechno k údajům o používání WC má přístup.

Uvedla to agentura APA.

Městská správa v Malmö umístila záchodky se "SMS zámkem" v městském parku.

Toaletu lze otevřít díky kódu, který člověk dostane v textové zprávě do svého mobilního telefonu. Požádá o ni rovněž zprávou SMS, kterou odešle na určené číslo. Přitom se mu strhne poplatek za použití WC.

Tento způsob město zvolilo prý proto, aby se mu lépe dařilo odhalit případné vandaly. Díky uchovávaným telefonním číslům uživatelů záchodků se dá najít, kdo si kdy do budky odskočil. Ochránci osobních údajů se ale obávají možného zneužití těchto "citlivých dat".

Regionální média už informovala o různých problémech, které jsou s "esemeskovými" veřejnými záchodky spojeny. Před kabinkou tak například prý zůstali bezradně stát zahraniční turisté, protože jejich mobil ve švédském systému nefungoval.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz