16. prosince 2005 12:05 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Wikipedia versus Britannica

Wikipedie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wikipedie | foto: wikipedia.orgReprofoto

PRAHA  Otevřená internetová encyklopedie Wikipedia, do níž může každý z uživatelů přidávat vlastní články či vylepšovat a opravovat ty stávající, slaví další úspěch.

Poté, co dokázala odrazit nedávné výtky týkající se její důvěryhodnosti, ji nezávislý vědecký tým postavil na roveň placené on-line encyklopedii Britannica. Ta vychází ze stejnojmenné knihy, která je největší tištěnou encyklopedií na světě, a je tedy považována za neoficiální měřítko kvality.

„Encyklopedie všech“

Wikipedia je mezinárodní internetová encyklopedie s otevřeným obsahem, na jejíž tvorbě spolupracují dobrovolní přispěvatelé z celého světa.

Jejím zakladatelem je Jimmy Donal „Jimbo“ Wales.

Wikipedia existuje v téměř 200 jazykových verzích včetně češtiny (na adrese www.wikipedia.cz).  Vznikla 15. ledna 2001 a každý den obslouží 60 milionů požadavků.

Britský časopis Nature oslovil skupinu nezávislých recenzentů, které požádal o kontrolu 42 párů hesel z obou zmíněných encyklopedií, která Nature vybral mezi vědeckými tématy jako Archimédův zákon, ovce Dolly, elektrickým polem řízené tranzistory nebo CreutzfeldovaJakobova nemoc.

Odborníci byli požádáni o kontrolu jejich správnosti, aniž by přitom věděli, z jaké encyklopedie články pocházejí. Dvojice hesel obsahovaly jen 8 větších chyb - v každé encyklopedii čtyři, píše se ve zprávě Nature. Recenzenti našli ale i mnoho menších faktických chyb nebo zavádějících tvrzení, 162 ve Wikipedii a 123 v Britannice.

Na poli vědy tedy Britannica nad Wikipedií nemá významnou převahu, a tento výsledek je podle Nature překvapivý, když zvážíme způsob, jakým Wikipedia vzniká.
 Byla spuštěna v roce 2001 jako experimentální „wiki“ software, který umožňuje mnoha uživatelům současně editovat dokument, i když se nacházejí na různých místech zeměkoule. Libovolný uživatel internetu tedy může měnit její obsah, ať už chce pouze opravit překlep, zkorigovat věcnou chybu, nebo článek výrazně rozšířit popřípadě napsat zcela nový.

„Wiki“ znamená v havajštině „rychlý“. Na rozdíl od tradičních encyklopedií hesla Wikipedie před uveřejněním neprocházejí žádným filtrem odborníků a přispívat do ní může kdokoli naprosto anonymně. Tato otevřenost s sebou však nese jisté riziko nepřesností či „vandalismu“. Jedna podobná zlomyslnost nedávno zpochybnila spolehlivost Wikipedie.

Mezi hesla se totiž vloudil falešný životopis novináře Johna Lawrence Seigenthalera, poradce bývalého amerického ministra spravedlnosti Roberta Kennedyho, který tvrdil, že se Seigenthaler podílel na politických vraždách. „Po určitou dobu se usuzovalo, že se Seigenthaler přímo podílel na politických vraždách Johna Kennedyho a jeho bratra Bobbyho. Nic se nikdy nedokázalo,“ konstatovalo neredigované heslo.

Rozčilený Siegenthaler, který byl ve skutečnosti blízkým spolupracovníkem Johna Kennedyho a přítelem Roberta Kennedyho, Wikipedii napadl v ohnivém komentáři pro deník USA Today a požadoval opravu.

Po tomto pozdvižení autor dezinformace, Brian Chase, nakonec vystoupil z anonymity, přiznal se ke svému činu a omluvil se. Prý si jen chtěl vystřelit ze svého kolegy v práci, který byl známým Seigenthalerovy rodiny.

Nicméně díky tomuto incidentu se správci Wikipedie rozhodli pozastavit anonymní příspěvky a zavedli registraci pro ty, kteří chtějí dále na jejím obsahu spolupracovat.

, Lidové noviny
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...