Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

William bude lovit pašeráky

Magazín

  15:45
LONDÝN - Britský princ William absolvuje svou námořní službu v Karibiku. Sloužit bude na palubě lodi HMS Iron Duke, která v oblasti pomáhá obětem pravidelných hurikánů nebo pátrá po pašerácích narkotik.

Princ William v uniformě Královského námořnictva. foto: APČTK

Druhý následník britského trůnu (po svém otci Charlesovi) zatoužil po zahraniční misi již v březnu, kdy se jeho mladší bratr Harry musel vrátit z nebezpečného pobytu v Afghánistánu. Téměř tři měsíce tam velel jednotce v bojích proti ozbrojencům fundamentalistického hnutí Taliban, ale po prozrazení jeho mise v australských médiích byl odvelen domů, aby jako lákavý terč pro extremisty neohrozil své spolubojovníky.

William chtěl původně k frontové linii
Starší syn prince Charlese zahájí svou dvouměsíční službu u Královského námořnictva v úterý. Pobytu v Karibiku, o němž již dříve spekuloval britský bulvár, bude předcházet zhruba pětitýdenní výcvik na pobřeží anglického Portsmouthu. Podle kontraadmirála Roberta Coolinga ho však nečeká žádné zvláštní zacházení. „Pravidla, která budou uplatňována na prince Williama, budou úplně stejná jako pro jakéhokoli jiného nižšího důstojníka,“ zdůraznil zástupce velitele štábu námořnictva.

Pětadvacetiletý vnuk královny Alžběty II., který už letos prodělal výcvik u Královského letectva, chtěl být podle Coolinga „co nejblíže frontové linii“. Velení námořnictva je ale přesvědčeno, že za tak krátkou dobu se víc naučí při operacích lodi Iron Duke než na bojových plavidlech v Perském zálivu. Proto byl vyslán do Karibiku.

Námořnictvo se také obávalo umístit Williama do Perského zálivu, aby na britská plavidla nepoutal zbytečnou pozornost nepřátel. „Samozřejmě jsme nechtěli prince vystavit možnému nebezpečí, ale také jsme nechtěli, aby jeho přítomnost na bitevní lodi v určitém regionu přitahovala pozornost,“ vysvětlil Cooling.

Na lodi bude princ sloužit jako podporučík Wales a vyzkouší si všechny možné úkoly, které služba na moři obnáší. Námořnictvo pro něj nechystá žádná zvláštní bezpečnostní opatření ani speciální ubytování. Spát tak bude společně s dalšími nižšími důstojníky. Podle agentury AP se nicméně neočekává, že potenciální budoucí britský panovník bude v lodní kuchyni škrábat brambory.

Zásnuby zatím nebudou
William
získal v britské armádě hodnost poručíka a nedávno dokončil letecký výcvik. Kvůli němu si vysloužil kritiku, když britský tisk zveřejnil, že si s armádním vrtulníkem zaletěl za svou milou Kate Middletonovou. Podle letectva byl ale jeho let součástí výcviku a měl ho povolený.

Spekulace o blížících se zásnubách Williama s Kate rozptýlila nedávno královna Alžběta. Prohlásila, že by to bylo předčasné, dokud Kate nebude „plně zakotvena v profesní kariéře a nebude pracovat na plný úvazek jako soběstačná žena“. Královna se s vnukovou přítelkyní již několikrát setkala a považuje ji za „velmi milou“, nemá prý však ponětí, co vlastně Kate dělá.
Autor:

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...