Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z Moji se stala Mojito, odletí do Španělska

Magazín

  12:03aktualizováno  17:04
PRAHA - Na slavnosti v pražské zoo se lidé rozloučili s gorilou Mojou před jejím odletem do Španělska. V přírodním parku Cabárceno na ni čeká partner z volné přírody. Na cestu dostala speciální pas a přání štěstí. Lidé jí zamávali kapesníčky, jejichž koupí přispěli na záchranu goril ve volné přírodě.

Moja změní jméno na Mojito, lidé ji uvidí ještě celý příští týden a část týdne dalšího, pak bude letecky přepravena do nového bydliště.

Prostřednictvím videozáznamu popřála Moje hodně štěstí její kmotra Dagmar Havlová. Zpěvačka Lucie Bílá, která na slavnosti pokřtila kalendář s Mojou na rok 2012, přiznala, že je jí trochu líto, že Moja opouští Prahu. "Jde za mužským, takže jí přeju lásku, co hory přenáší," řekla.

Máme tě moc rádi, psali Moje návštěvníci

Na cestu do Španělska vybavili přáním populární gorilu také návštěvníci, na role papíru psali vzkazy, jako: "Přinesla jsi nám samou radost, nezapomeneme na tebe," nebo: "Milá Mojo, škoda, že odjíždíš, máme tě moc rádi".

Gorila Moja si užila slunce a ovoce ve výběhu pražské zoo. Moja nyní zamíří do Španělska.

Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek přiznal, že Moju už ani nepokládá za zvíře, ale téměř za součást vlastní rodiny. Podmínky ve španělské zahradě si byl osobně prověřit a byl spokojen.

Moja, ve svahilštině "první", se narodila 13. prosince 2004 samičce Kijivu. Od narození o ni pečovali chovatel Marek Ždánský a kurátor savců Pavel Brandl. "Jsem rád, že odchází. Je ve věku, kdy by se měla zaučit v nové zahradě. Místo, kam se stěhuje, je naprosto ideální, a čeká ji samec z volné přírody, což je pro Moju, která je geneticky po Evropě provázaná, dobré, když s ním bude mít mládě, to je největší moje přání. Má tam další dvě samice, je to tam ideální," shrnul Ždánský, který Moju ve věku dvou let zachránil před utopením.

Sameček Tatu, bratr Moji.
Samice Kijivu a mládě Kiburi v pražské zoo zůstávají.

Sameček Tatu (vlevo), stejně jako mládě Kiburi (vpravo) s matkou Kijivu v pražské zoo zůstávají.

Skupině bude chybět

Vzpomínat na ni bude, jak vyrůstala a jak ji "piplali". Narození Moji změnilo podle Ždánského život gorilí skupiny k lepšímu. Skupina ponese odchod Moji hůř než ona sama. Moja bude mít plno nových zážitků, ale její pražská rodina ji bude hledat. "Budou koukat do oken a čekat, kdy vyleze, kde je, protože odchod člena zatím skupina nezažila," řekl Ždánský. Pomoci by podle něj mohlo očekávané narození dalšího mláděte.

Brandl řekl, že z odchodu Moji jako chovatel smutný není a ani být nemůže, protože smyslem jeho práce je, aby se zvířata v zoo rozmnožovala a dostávala se do dalších zoo a měla svá mláďata. "Jsem naopak rád, že první v Česku narozená gorila dostává šanci jít do vlastní skupiny a mít vlastní mláďata," doplnil.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...