28. května 2009 9:32 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Z vězení se chtějí vrátit jako kuchaři

Kuchaři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuchaři | foto: Shutterstock

Lososový tatarák, kuřecí roláda nebo pověstný creme brulée nejsou v žádném případě standardní vězeňskou stravou. Byly to ale pokrmy, které vykouzlili někteří singapurští vězni v rámci projektu, který jim má usnadnit návrat do společnosti po propuštění z výkonu trestu. V převážně konzervativním Singapuru vychází každoročně z vězení a středisek pro odvykání drogám na deset tisíc lidí.

Pro mnohé z nich je velmi těžké najít zaměstnání a čelit společenskému tlaku, který omezuje jejich snahy znovu se začlenit do společnosti.

Tento týden vyměnilo dvanáct finalistů soutěže z několika vězeňských zařízení pruhované úbory za bílé kuchařské a poměřilo navzájem svoje kulinářské schopnosti. Za úkol měli vytvořit menu o třech chodech s jarní tematikou. Soutěži předcházelo třítýdenní kuchařské školení čtyř desítek vězňů. „Není to jen přehlídka zručnosti a talentu vězňů, je to platforma, která jim umožní získat profesní dovednost použitelnou v životě,“ uvedl zástupce ředitele vězeňské správy v Singapuru Ng Gee Tiong.

Vítězové poobědvají s rodinou Porotci i soutěžící se shodli v tom, že nejtěžší bylo vypořádat se s omezeným výběrem ingrediencí. Ale právě tato omezení dala vězňům příležitost samostatně přemýšlet a vymýšlet, což šéfkuchaři musejí dělat velmi často. „Objevilo se tady hodně talentů,“ řekl šéfkuchař Catan Tan, který měl skupinu vězňů při školení na starost. „Mezi jejich skvělé nápady patří třeba forma ve tvaru srdce, kterou vyrobili z hliníkové fólie,“ dodal. „Ingredience byly skutečně jen ty základní. Bylo to docela těžké, protože když vaříte, potřebujete hodně surovin, a když vám jedna chybí, může se výsledná chuť lišit od toho, co jste měli původně v úmyslu,“ řekl bývalý šéfkuchař, který je ve vězení za zpronevěru.

Vítězové soutěže, kteří byli hodnoceni podle řady kritérií, počínaje schopností pracovat v týmu až po výslednou chuť jídla, dostali nejen finanční odměnu, ale také příležitost uvařit pro svoje blízké a poobědvat s nimi, což má přispět k upevnění jejich rodinných vztahů.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz