5. června 2009 9:52 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Za hlasité zvony dostal biskup podmínku

Zvony, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvony, ilustrační foto | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PHOENIX Všude na světě lidem zvony svým bitím již dlouhá staletí připomínají, kolik je hodin. V jednom americkém městečku byl ale biskup podmínečně odsouzen na 10 dní za to, že zvony na jeho kostele byly příliš hlučné.

Zvony na katedrále ve městě Phoenix v americké Arizoně bily jako v každém jiném městě vždy každou hodinu od osmi ráno do osmi večer. Místní si ale stěžovali, že je jejich zvuk příliš hlasitý, a to i přesto, že šlo jen o 67 decibelů, což je hlasitost normální konverzace, a navíc že odbíjejí příliš často. Biskup Richard Painter byl proto podmínečně odsouzen na deset dní vězení.

Soudce také rozhodl, že od teď se bude zvonit jen dvě minuty o nedělích a během náboženských svátků. A hlasitost musí být pouze do 60 decibelů. Jak uvedl britský deník The Daily Telegraph, biskup Painter se již nechal slyšet, že se proti rozsudku odvolá. Místní média v toto souvislosti připomněly, že zatímco nákladní auta rozvážející zmrzlinu dostaly výjimku a mohou po městě "vytrubovat" ve snaze nalákat zákazníky dokonce i hlasitostí 70 decibelů, kostely takovouto výjimku od městského úřadu nedostaly.

Najdete na Lidovky.cz