Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za hlasité zvony dostal biskup podmínku

Magazín

  9:52
PHOENIX - Všude na světě lidem zvony svým bitím již dlouhá staletí připomínají, kolik je hodin. V jednom americkém městečku byl ale biskup podmínečně odsouzen na 10 dní za to, že zvony na jeho kostele byly příliš hlučné.
Zvony, ilustrační foto

Zvony, ilustrační foto foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Zvony na katedrále ve městě Phoenix v americké Arizoně bily jako v každém jiném městě vždy každou hodinu od osmi ráno do osmi večer. Místní si ale stěžovali, že je jejich zvuk příliš hlasitý, a to i přesto, že šlo jen o 67 decibelů, což je hlasitost normální konverzace, a navíc že odbíjejí příliš často. Biskup Richard Painter byl proto podmínečně odsouzen na deset dní vězení.

Soudce také rozhodl, že od teď se bude zvonit jen dvě minuty o nedělích a během náboženských svátků. A hlasitost musí být pouze do 60 decibelů. Jak uvedl britský deník The Daily Telegraph, biskup Painter se již nechal slyšet, že se proti rozsudku odvolá. Místní média v toto souvislosti připomněly, že zatímco nákladní auta rozvážející zmrzlinu dostaly výjimku a mohou po městě "vytrubovat" ve snaze nalákat zákazníky dokonce i hlasitostí 70 decibelů, kostely takovouto výjimku od městského úřadu nedostaly.