Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za Obamu podepisuje zákony robot

Magazín

  19:08
WASHINGTON - Je to veřejné tajemství, o němž se v Bílém domě nahlas nemluví: Prezident Barack Obama nepodepisuje mnohé listiny vlastní rukou, ale s pomocí automatického podpisového stroje. Američtí prezidenti používají zařízení zvané "autopen" už dlouhá desetiletí. Poprvé ale podle agentury AP bylo nedávno automatické pero použito k podpisu tak důležitého dokumentu, jakým je federální zákon.

Barack Obama. foto: ČTK

Autopen je poměrně jednoduché zařízení, které v primitivní formě používal už počátkem 19. století třetí prezident USA Thomas Jefferson. Jeho moderní verze sestává z matrice z plexiskla, do níž je vyryt autentický podpis.

Šablona se vloží do přístroje, který podpis "přečte" a příslušné tahy přenese na ocelové rameno. To pak příkaz automaticky vyplní - vložit do ramene je možné jakoukoli tužku nebo pero, za hodinu stroj zvládne až 500 podpisů.

AUTOPEN

Podpisové automaty vyrábí pro Bílý dům firma Damilic Corp. a jeden přijde na 2 až 10 tisícdolarů (do 170 tisíc korun). K širšímu využití je v Bílém domě přivedl prezident Dwight Eisenhower, ale hlavně John Kennedy. Úplně první prezidentský podpisový přístroj, který nesl jméno "polygraf", ale měl Thomas Jefferson.

V USA se plánuje výroba nových, zdokonalených typů. Po vložení CD se vzorkem rukopisu budou schopné napsat podle diktátu jakkoli dlouhý, věrně reprodukovaný, ručně psaný dopis.

"Už dlouho je známo, že autopen je po prezidentovi druhá nejstřeženější věc v Bílém domě," řekl AP Jack Shock, který měl podpisy hlavy státu na starosti v éře Billa Clintona.

Když byl v květnu Obama ve Francii na summitu skupiny G8, nařídil svým lidem v Bílém domě, aby s pomocí automatického stroje opatřili jeho podpisem novelu takzvaného vlasteneckého zákona, která upravovala pravomoci v boji s terorismem. Podepsat touto formou federální zákon, to si podle AP do té doby žádný šéf Bílého domu netroufl.

Obamu tlačil čas, protože Kongres odhlasoval novou legislativu na poslední chvíli. Hrozilo nebezpečí, že do návratu prezidenta ze zámoří zákonná lhůta vyprší.

Republikáni žádají vlastnoruční podpis
Některým republikánským poslancům se takový postup nelíbil. V polovině června napsali Obamovi dopis, v němž ho vyzvali, aby legislativu podepsal znovu a vlastní rukou. Použití automatického pera prý odporuje ústavě.

Prezident Barak Obama nepodepisuje všechny dokumenty sám, pomáhá mu autopen - podpisový automat

Obama ale využil devětadvacetistránkové právní analýzy zpracované ještě v éře jeho předchůdce George Bushe, aby prokázal, že podpis je platný. Ari Fletcher, Bushův někdejší tiskový tajemník, prý ale nepamatuje, že by Bush autopen k podpisu zákona použil. Zahrával si údajně s myšlenkou, že to vyzkouší, ale nakonec všechny zákony podepisoval "ručně". Automat používal jen k podpisu běžné korespondence a upomínkových fotografií.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat