16. prosince 2008 9:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Za tuky odpovídá mozek

Nadváha? Za tímto problémem stojí genetická výbava mozku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nadváha? Za tímto problémem stojí genetická výbava mozku. | foto: Reprofoto

LONDÝN/PRAHA Nekonečné přejídání a přibírání na váze má co do činění daleko více s psychickým stavem člověka nežli se somatickou poruchou metabolismu, píše britský The Independent. Překvapivé závěry prokázala vědecká studie představená v odborném magazínu Nature Genetics, jež popsala šest variací genů spojených s obezitou.

Pětice z popsaných genů je aktivní v oblasti lidského mozku. Vědci tedy doufají, že by závěry jejich studie mohly vést k přehodnocení přístupu k celosvětovému problému obezity. Nové zdravotnické metody by se měly zaměřit na změnu lidské psychiky v postoji vůči jídlu namísto omezování fyzické potřeby člověka přijímat potravu.

Převratný mezinárodní výzkum se zakládá na genetické analýze devadesáti tisíc lidí, jejichž DNA struktury včetně nejmenších genových mutací byly porovnávány s jednotlivými indexy tělesné hmotnosti (jde o poměr hmotnosti a druhé mocniny výšky člověka). Badatelé takto objevili šestici genových variací, které zřejmě způsobují příbytky tělesné hmotnosti.

Zjištění, že pět z šesti sledovaných genových variací má nejblíže ke genům, jejichž aktivita je koncentrována v mozku, přivedlo vědce k závěru, že nadváha má příčinu v dispozicích mozkové kůry, jaké má člověk od narození.

„Je pozoruhodné, že genetické předpoklady obezity přímo souvisí právě s mozkem, a ne s tukovou tkání či zažívacími procesy,“ uvedl Ines Barroso z institutu Wellcome Trust Sanger poblíž Cambridge.

Výzkum pomůže i cukrovkářům
Společná studie vědců z Velké Británie, Spojených států a Islandu je prý jen výchozím bodem pro hlubší zkoumání genů, jež nesou potenciál pro sklony k nadváze.

Světová zdravotnická organizace (WHO) udává, že čtyři sta milionů lidí trpí obezitou a mnohým z nich hrozí nebezpečí cukrovky. Profesor Mark McCarthy z diabetického centra Oxfordské univerzity doufá, že závěry nejnovější studie přinesou pokrok právě i v léčebných metodách cukrovky.
Markéta Jirková