Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za tuky odpovídá mozek

Magazín

  9:00
LONDÝN/PRAHA - Nekonečné přejídání a přibírání na váze má co do činění daleko více s psychickým stavem člověka nežli se somatickou poruchou metabolismu, píše britský The Independent. Překvapivé závěry prokázala vědecká studie představená v odborném magazínu Nature Genetics, jež popsala šest variací genů spojených s obezitou.

Nadváha? Za tímto problémem stojí genetická výbava mozku. foto: Reprofoto

Pětice z popsaných genů je aktivní v oblasti lidského mozku. Vědci tedy doufají, že by závěry jejich studie mohly vést k přehodnocení přístupu k celosvětovému problému obezity. Nové zdravotnické metody by se měly zaměřit na změnu lidské psychiky v postoji vůči jídlu namísto omezování fyzické potřeby člověka přijímat potravu.

Převratný mezinárodní výzkum se zakládá na genetické analýze devadesáti tisíc lidí, jejichž DNA struktury včetně nejmenších genových mutací byly porovnávány s jednotlivými indexy tělesné hmotnosti (jde o poměr hmotnosti a druhé mocniny výšky člověka). Badatelé takto objevili šestici genových variací, které zřejmě způsobují příbytky tělesné hmotnosti.

Zjištění, že pět z šesti sledovaných genových variací má nejblíže ke genům, jejichž aktivita je koncentrována v mozku, přivedlo vědce k závěru, že nadváha má příčinu v dispozicích mozkové kůry, jaké má člověk od narození.

„Je pozoruhodné, že genetické předpoklady obezity přímo souvisí právě s mozkem, a ne s tukovou tkání či zažívacími procesy,“ uvedl Ines Barroso z institutu Wellcome Trust Sanger poblíž Cambridge.

Výzkum pomůže i cukrovkářům
Společná studie vědců z Velké Británie, Spojených států a Islandu je prý jen výchozím bodem pro hlubší zkoumání genů, jež nesou potenciál pro sklony k nadváze.

Světová zdravotnická organizace (WHO) udává, že čtyři sta milionů lidí trpí obezitou a mnohým z nich hrozí nebezpečí cukrovky. Profesor Mark McCarthy z diabetického centra Oxfordské univerzity doufá, že závěry nejnovější studie přinesou pokrok právě i v léčebných metodách cukrovky.
Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Konstruktér - junior

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat