7. července 2011 15:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Záhada hub: nikdo netuší, proč nerostou

Houby - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Houby - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

V českých lesích na počátku července sice rostlo mnoho druhů hub, k nelibosti houbařů však pouze v minimálním množství. Mykologové přesně netuší, proč je letošní houbařská sezona zatím tak neobvykle slabá. "Důvody bych viděl ve vlivu počasí, které zřejmě v nějakém dlouhodobějším pohledu houbám tolik nevyhovuje," řekl Jaroslav Landa z České mykologické společnosti. "Neumím to vysvětlit. Radil jsem se s kolegy a ti říkají, že bude třeba hůř," konstatoval Landa.

V uplynulých týdnech se sice střídaly deštivé a teplejší dny, což růstu hub obvykle prospívá, houby však stále téměř nerostou. "Něco se jim v těch podmínkách, které je obklopují, stále nelíbí," míní Landa.

Žádné bedly a žampiony
Pozorní houbaři, kteří projdou více lesů, však přesto mají šanci, že najdou osamělé hřiby i řadu dalších druhů hub. "Rostou i lišky a poměrně značné množství druhů holubinek, i když stejně jako u jiných hub jen po málo kusech," uvedl Landa. "Máme však málo žampionů a v lesech téměř nejsou bedly," řekl mykolog.

Rostou i muchomůrky - růžovka a šedivka; houbaři by si však měli dát pozor na jejich jedovaté druhy. "Roste zejména obvykle vzácná muchomůrka jarní i muchomůrka zelená. Z jedovatých hub můžeme najít i vláknice a závojenky," dodal Landa.

Prudce jedovatá Mochomůrka zelená.

Na rozdíl od minulých týdnů, kdy mykologové věštili brzký nástup hlavní houbařské sezony, jsou nyní již ve svých předpovědích střízlivější. "Mohly by taky nastat teplejší dny a přesto by se to nezlepšilo. Houby jsou prostě nevyzpytatelné," uzavřel Landa.

ČTK

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na Lidovky.cz