Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Záhada rodu Romanovců

Z carské rodiny nikdo nepřežil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z carské rodiny nikdo nepřežil. | foto: koláž ŠimonReprofoto

MOSKVA Lékařské soudní expertize budou podrobeny ostatky dvou těl, o nichž ruští archeologové tvrdí, že náleží careviči Alexejovi, synovi posledního ruského cara Mikuláše II. a dědici ruského trůnu, a jeho sestře Marii.

Kosti „patřící mladému muži mezi 10 až 13 lety a dívce staré asi 18 až 23 let“ byly před měsícem nalezeny nedaleko uralského Jekatěrinburgu, kde byla v roce 1918 carská rodina vězněna a popravena. Ruská prokuratura včera oznámila, že v souvislosti s nálezem obnovila vyšetřování okolností smrti carské rodiny.

„Na fragmentech těl jsou poškození zřejmě způsobená střelbou. Všechny kosti jsou ohořelé a vykazují příznaky, že na ně bylo působeno agresivními látkami,“ citovala včera agentura ITAR-TASS vyjádření ruské generální prokuratury. Ta kvůli nálezu obnovila vyšetřování okolností smrti cara Mikuláše II. a členů jeho rodiny, původně zahájené v roce 1991. Ostatky cara, jeho ženy a tří dcer byly nalezeny u Jekatěrinburgu na konci 70. let. Tehdy poskytl první důkaz manžel britské královny princ Philip, který je s Romanovci příbuzensky spřízněn. Genetická a molekulární analýza DNA tehdy prokázala rodovou příbuznost jeho tkáně s pozůstatky carské rodiny.

Chybějící střípky mozaiky?
Ostatky Alexeje a čtvrté dcery však v hromadném hrobu objeveny nebyly a jejich osud je obestřen tajemstvím. Podle některých spekulací byla jejich těla spálena a popel rozprášen v lese, podle dalších jsou pohřbeni jinde než zbytek rodiny. Existují však i odvážnější domněnky. Jedna z nich praví, že obě děti masakr přežily. Čas od času se objevují jedinci, kteří se za ně nebo za jejich potomky prohlašují. Analýza nově nalezených kostí by však tyto domněnky mohla vyvrátit.

„Jsem šťasten, pokud je to pravda. Ale je potřeba přesné prošetření. Je nutná naprostá jistota, že se skutečně jedná o ostatky, které dosud chyběly,“ vzkázal ruským vědcům z Paříže současný doyen carského rodu Romanovců Nikolaj Romanov. Kromě kosterních pozůstatků na přibližně deset různých odborných testů putují i střely, které byly na místě také nalezeny, uvedla včera rozhlasová stanice Echo Moskvy. „Převzali jsme celkem 44 fragmentů, nyní jsou uloženy v prostorách s nízkou teplotou,“ vysvětlil šéf Sverdlovského oblastního úřadu soudní a léčebné expertizy Nikolaj Něvolin. „Víme, že carevič trpěl hemofilií, tak se pokusíme najít genom tohoto onemocnění. Už teď mohu říci, že nalezené střely jsou na pohled podobné těm, které byly objeveny při prvním nálezu ostatků carské rodiny,“ dodal.

Podle deníku Izvestija objevil místo s kostrami člen vědecké expedice, kterou zorganizoval Institut historie a archeologie uralské pobočky Ruské akademie věd. Vědci se při hledání řídili záznamy Jakova Jurovského, šéfa bolševické popravčí čety, která carskou rodinu povraždila ve sklepě jednoho z kupeckých domů v Jekatěrinburgu.

Nález těl, o jejichž pravosti ještě nebylo definitivně rozhodnuto, přišel devět let poté, co byl v Petrohradě slavnostně pohřben car Mikuláš II., jeho žena a tři další dcery. Jejich ostatky byly v Petropavlovské pevnosti uloženy 17. července 1998, v den 80. výročí vraždy. „Nový nález mi připadá podivný. Ale v každém případě je to velmi významná věc a žádá si prošetření,“ poznamenal Pavel Ivanov, člen někdejší vládní komise, která v 90. letech určila pravost tehdy nalezených ostatků. Členové carské rodiny jsou od roku 2000 uctíváni jako svatí mučedníci.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...