16. června 2011 11:56 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Záhada trávníku Putina. Rozkradli ho papaláši?

'Putinův' trávník | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 'Putinův' trávník |

MOSKVA Rusové si lámou hlavu nad novou záhadou: kam se poděl trávník, kterým úřady v Pskově na severozápadě země zkrášlily ulice před příjezdem premiéra Vladimira Putina?

Největší popularitu zatím získala dvě vysvětlení: buď je trávník "putovní" a provází premiéra při cestách po celé zemi, anebo ho rozkradli místní "papaláši" na své chaty. Každopádně zeleň zmizela vzápětí po premiérově návštěvě.

Ironické video zachycující pokládání trávníku, asfaltování ulic a natírání budov před návštěvou vzácného hosta, s hudebním doprovodem ruské verze písničky Ivana Mládka Jožin z bažin, už vidělo přes 40.000 lidí. "Část trávníku uschla, část si asi někdo přivlastnil," konstatuje pak autor záběrů, zachycující stav ulic po odjezdu šéfa vlády.Potěmkinská vesnice
Zatímco podle komentátora stanice Echo Moskvy je docela dobře možné, že "exkluzivní trávník" je nedílnou součástí premiérova doprovodu, list RBK Daily naopak doufá v kýženou "místní iniciativu", i když v daném případě opět posloužila k budování "potěmkinské vesnice".

'Putinův' trávník

Tradice z dob carevny Kateřiny II. v ruských regionech dodnes žije, jakkoli prezident Dmitrij Medveděv už dal najevo, že si další "potěmkinské vsi" vidět nepřeje. Kupříkladu před pár lety v Kirově před příjezdem hlavy státu tak horečně dávali město do pořádku, že nový asfaltový koberec přikryl i koleje na železničním přejezdu.

Předloni v Jekatěrinburgu před summitem natírali střechy a fasády, ale jen z uliční strany, kterou by hosté mohli zahlédnout. Zato v Nižném Novgorodu nyní před summitem s předáky Evropské unie dali do pořádku nejen nábřeží kvůli plavbě hostů po Volze, ale i odlehlé čtvrti. Ve stejnou dobu v Saransku před Putinovou obhlídkou nové kliniky sice nový trávník neměli, ale ten stávající prý alespoň přetřeli svěží barvou.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz