17. prosince 2010 10:29 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zaměstnanci banky nesmí smrdět česnekem a kouřem, nařídilo vedení

Bankovní úředník - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bankovní úředník - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Bankovní zaměstnanci musejí vypadat pěstěně a důvěryhodně, a obzvlášť to platí v dobách krize jako je nynější. K tomuto závěru došlo vedení velké švýcarské banky UBS a vydalo pro své zaměstnance nový dress-code (pravidla oblékání) v rozsahu asi 40 stran, doplněný o řadu dalších doporučení, například že jim nemá být nikdy cítit z úst cibule, česnek nebo tabák.

"Normy oblékání a chování pro zaměstnance přicházející do styku s klienty jsou součástí značkového profilu UBS," řekl mluvčí banky Andreas Kern agentuře DPA. "Právě pověst je největší hodnotou značky UBS, proto je třeba ji posilovat všemi způsoby. Předpisy pro oblečení napomáhají zanechávat u našich zákazníků profesionální a stylový dojem," dodal.

Prádlo zásadně tělové barvy
Předpisy počínají od prádla - to má být zásadně tělové barvy, zvláště u dam, aby neprosvítalo skrz vrchní oblečení. Podprsenka se nesmí zařezávat do těla, červená podprsenka je výslovně nepřípustná. U mužů je nepřípustné barvení vlasů. Oblek musí být tmavý, respektive tmavý kostým nebo šaty, přípustné barvy jsou tmavý antracit, černá nebo tmavomodrá. Do toho bílá košile či halenka s červenou kravatou nebo šátkem.

Agentura AFP z pravidel vyzdvihuje, že košile nesmí hrudník ani obepínat, ani na něm plandat, "protože to dělá dojem nedbalosti". Sukně musí být "správné délky, tedy doprostřed kolen". Boty černé, kožené, podrážka výhradně také kožená. Podrážka z levných plastů byla ostatně zapovězena již dříve. Stylisté také doporučují dámám nenosit zbytečně malé boty, které tlačí, protože "není nic horšího než zmučený úsměv", kterým jsou pak zákazníci častováni.

Tetování a piercing? Nepřípustné
Zakázáno je veškeré tetování, piercingy nebo kotníkové řetízky, protože "už nejsou módní a nevyjadřují profesionalitu". Používaný parfém musí být decentní a "zdůrazňovat osobnost". Pro dokonalost předpis doporučuje navštěvovat kadeřníka každý měsíc.

Mimořádnou pozornost, kterou média internímu předpisu věnují, lze podle mluvčího banky sledovat "s jistým humorem" poté, co se stejná média týdny věnovala jen údajné bankovní krizi UBS.

Nová pravidla oblékání a chování budou nejprve vyzkoušena v pěti filiálkách a teprve pak budou zavedena ve všech asi 300 pobočkách v celém Švýcarsku.

Obsahují také další "tipy a triky, jak přispět k vytvoření pěstěného vzhledu," uvedl Kern.

Lidovky.cz, ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?