Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zamilovaní slaví doma i ve společnosti

Lidé po celém světě si dnes přípomínají svátek sv. Valentýna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé po celém světě si dnes přípomínají svátek sv. Valentýna | foto: Lidovky.cz

PRAHA Oslavy zamilovaných chystají dnes partnerské dvojice, ale také obchodníci a provozovatelé různých služeb. Den svatého Valentýna již tradičně slibuje žně květinářům a cukrářům. Dárky však prý letos s ohledem na krizi budou skromnější a intimní zážitky si chtějí páry dopřát spíše v pohodlí domova. I když valentýnská nabídka je pestrá, průzkumy naznačují, že se bude spíše šetřit.

Jeden maloobchodní řetězec v Česku zjistil, že přes 56 procent jeho zákazníků bude raději vařit doma, než by se vydali do restaurací. Příliš velké naděje si nedělají ani cestovní kanceláře, které si v minulých letech mnuly ruce díky valentýnské turistice.

Kdo se však chce odvázat ve společnosti, může v Praze vyrazit na karnevalovou party, pochutnat si na masopustních delikatesách nebo zkusit netradiční lyžování na plovárně. Zájemci se mohou vydat také za kulturou s tím, že u příležitosti svátku někdy dostanou i slevu. Na oslavy jsou připraveny také kluby a zábavní centra. Nejčastější valentýnskou pozorností jsou podle obchodníků v Česku květiny.

Největší oblibě se těší růže a lidé jich prý pro svou lásku nakoupí až pětkrát více než na Den matek nebo Mezinárodní den žen.

Šetřit na Valentýna ale prý budou nejen Češi, ale také Američané. Za dárky pro milované utratí podle průzkumů o pětinu méně než před rokem. Nejpopulárnějšími dárky jsou tam tradičně květiny a klenoty. Velké oblibě se v anglosaských zemích těší také parfémy, kosmetické balíčky či luxusní prádlo. Svátek si vzali za svůj v poslední době i Rusové. Tamní trh nabízí mimo tradičních valentýnských atributů také zajímavé slevy na knihy nebo zvýhodněné návštěvy posiloven.

Původně anglosaský svátek, který je mnohdy vnímán hlavně jako komerční záležitost, si Češi oblíbili po roce 1989. V katolické tradici je Valentýn světcem, jehož předobrazem byl biskup Valentin popravený patrně v roce 269.Církví je považován za patrona mládeže a šťastného sňatku.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.