Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zamilovaní slaví doma i ve společnosti

Magazín

  9:33
PRAHA - Oslavy zamilovaných chystají dnes partnerské dvojice, ale také obchodníci a provozovatelé různých služeb. Den svatého Valentýna již tradičně slibuje žně květinářům a cukrářům. Dárky však prý letos s ohledem na krizi budou skromnější a intimní zážitky si chtějí páry dopřát spíše v pohodlí domova. I když valentýnská nabídka je pestrá, průzkumy naznačují, že se bude spíše šetřit.

Lidé po celém světě si dnes přípomínají svátek sv. Valentýna foto: Lidovky.cz

Jeden maloobchodní řetězec v Česku zjistil, že přes 56 procent jeho zákazníků bude raději vařit doma, než by se vydali do restaurací. Příliš velké naděje si nedělají ani cestovní kanceláře, které si v minulých letech mnuly ruce díky valentýnské turistice.

Kdo se však chce odvázat ve společnosti, může v Praze vyrazit na karnevalovou party, pochutnat si na masopustních delikatesách nebo zkusit netradiční lyžování na plovárně. Zájemci se mohou vydat také za kulturou s tím, že u příležitosti svátku někdy dostanou i slevu. Na oslavy jsou připraveny také kluby a zábavní centra. Nejčastější valentýnskou pozorností jsou podle obchodníků v Česku květiny.

Největší oblibě se těší růže a lidé jich prý pro svou lásku nakoupí až pětkrát více než na Den matek nebo Mezinárodní den žen.

Šetřit na Valentýna ale prý budou nejen Češi, ale také Američané. Za dárky pro milované utratí podle průzkumů o pětinu méně než před rokem. Nejpopulárnějšími dárky jsou tam tradičně květiny a klenoty. Velké oblibě se v anglosaských zemích těší také parfémy, kosmetické balíčky či luxusní prádlo. Svátek si vzali za svůj v poslední době i Rusové. Tamní trh nabízí mimo tradičních valentýnských atributů také zajímavé slevy na knihy nebo zvýhodněné návštěvy posiloven.

Původně anglosaský svátek, který je mnohdy vnímán hlavně jako komerční záležitost, si Češi oblíbili po roce 1989. V katolické tradici je Valentýn světcem, jehož předobrazem byl biskup Valentin popravený patrně v roce 269.Církví je považován za patrona mládeže a šťastného sňatku.

Autor: