Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zamilovaní slaví doma i ve společnosti

Lidé po celém světě si dnes přípomínají svátek sv. Valentýna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé po celém světě si dnes přípomínají svátek sv. Valentýna | foto: Lidovky.cz

PRAHA Oslavy zamilovaných chystají dnes partnerské dvojice, ale také obchodníci a provozovatelé různých služeb. Den svatého Valentýna již tradičně slibuje žně květinářům a cukrářům. Dárky však prý letos s ohledem na krizi budou skromnější a intimní zážitky si chtějí páry dopřát spíše v pohodlí domova. I když valentýnská nabídka je pestrá, průzkumy naznačují, že se bude spíše šetřit.

Jeden maloobchodní řetězec v Česku zjistil, že přes 56 procent jeho zákazníků bude raději vařit doma, než by se vydali do restaurací. Příliš velké naděje si nedělají ani cestovní kanceláře, které si v minulých letech mnuly ruce díky valentýnské turistice.

Kdo se však chce odvázat ve společnosti, může v Praze vyrazit na karnevalovou party, pochutnat si na masopustních delikatesách nebo zkusit netradiční lyžování na plovárně. Zájemci se mohou vydat také za kulturou s tím, že u příležitosti svátku někdy dostanou i slevu. Na oslavy jsou připraveny také kluby a zábavní centra. Nejčastější valentýnskou pozorností jsou podle obchodníků v Česku květiny.

Největší oblibě se těší růže a lidé jich prý pro svou lásku nakoupí až pětkrát více než na Den matek nebo Mezinárodní den žen.

Šetřit na Valentýna ale prý budou nejen Češi, ale také Američané. Za dárky pro milované utratí podle průzkumů o pětinu méně než před rokem. Nejpopulárnějšími dárky jsou tam tradičně květiny a klenoty. Velké oblibě se v anglosaských zemích těší také parfémy, kosmetické balíčky či luxusní prádlo. Svátek si vzali za svůj v poslední době i Rusové. Tamní trh nabízí mimo tradičních valentýnských atributů také zajímavé slevy na knihy nebo zvýhodněné návštěvy posiloven.

Původně anglosaský svátek, který je mnohdy vnímán hlavně jako komerční záležitost, si Češi oblíbili po roce 1989. V katolické tradici je Valentýn světcem, jehož předobrazem byl biskup Valentin popravený patrně v roce 269.Církví je považován za patrona mládeže a šťastného sňatku.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...