18. listopadu 2007 13:13 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zatčen ´virtuální zloděj´

Hotel Habbo. Virtuální vybavení děti získají vytočením telefonního čísla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hotel Habbo. Virtuální vybavení děti získají vytočením telefonního čísla. | foto: Reprofoto

AMSTERDAM/PRAHA Nizozemská policie zadržela teenagera za krádež virtuálního nábytku z "pokojů" v hotelu Habbo na internetovém serveru, který je velice populární mezi dnešní mládeží.

V souvislosti s tímto zločinem hodlá vyslýchat další čtyři mladistvé, kterým je okolo 15 let. Hrozí jim obvinění z počítačového podvodu a krádeže. Jedná se o vůbec první případ trestního stíhání za "virtuální zločin" na světě.

Mluvčí amsterdamské policie potvrdil, že výslechy začaly vzápětí potom, co byl jeden mladík obviněn za krádež virtuálního nábytku v hodnotě 4 tisíc eur (asi 106 tisíc korun), který byl sice zaplacen pravými penězi, ale ve skutečnosti existuje pouze v podobě obrázků na webové stránce.

"Snažíme se nějakým způsobem vyčíslit náhradu za krádež, je to však poněkud složité, jelikož se jedná o úplně novou věc. Podobný případ nebyl ještě nikdy před soudem," řekl mluvčí deníku Telegraph. "Zcizený nábytek sice neexistuje jako fyzický objekt, ale protože reprezentuje určitou hodnotu, myslíme si, že krádež je v tomto případě prokazatelná." Návštěvníci webového serveru Habbo vytvářejí svoje vlastní postavy, známé jako "ztělesnění" a zařizují si hotelové pokoje, hrají různé hry a při nich platí penězi ze svého kreditu.

Zadržený "gang" mladíků je podezříván z toho, že přestěhoval ukradený nábytek do svých onlineových hotelových pokojů poté, co odlogoval ostatní uživatele z jejich přihlášení. Zneužili tak jejich přihlašovací jména a hesla. Hotel Habbo byl vytvořen před sedmi lety finskou internetovou společností Sulake. Podle jejího tvrzení má jejich webová stránka 80 milionů registrovaných uživatelů ve jedenatřiceti zemích světa. Případ se týká zejména bezpečnosti na internetu, ale také toho, že mají nezletilí možnost prostřednictvím serveru utrácet peníze svých rodičů.

´Virtuální´ peníze rodičů

Například jeden z nespokojených otců podepsaný David S. na serveu www.theregister.co.uk popsal, jak si "jeho dítě prošlo fází, kdy se stalo téměř závislé na tomto ošklivém fenoménu". "Kredit na Habbo může být jednoduše koupen pouze zavoláním na telefonní číslo se speciální sazbou. Dětem nezáleží na tom, kolik takhle věc stojí. Peníze matky a otce jsou v podstatě virtuální, ale pouze do té doby, než přijde účet za telefon," stěžuje si otec.

Vladimíra Straková, Lidové noviny

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.