Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zázračný lék na AIDS: testy

Magazín

  9:27
ŽENEVA/PRAHA - Nemocí AIDS je nakaženo více než třicet milionů obyvatel Země, z toho přes 2,5 milionu dětí. Velká většina nemocných jsou obyvatelé rozvojových zemí. A i přes obrovské částky, které byly na výzkum vynaloženy, stále neexistuje žádný stoprocentně účinný lék, který by lidi jedné z nejnebezpečnějších nemocí dnešní doby zbavil.

Ve světě bylo v roce 2007 evidováno celkem 33,2 milionu případů nakažených, z toho bylo 2,5 milionu dětí a stejný počet nově postižených. foto: Reprofoto

Podle nové studie otištěné v renomovaném časopise Lancet byl ale nalezen způsob, jak se s touto situací alespoň zčásti vyrovnat. Plošné a pravidelné testování na přítomnost viru HIV by prý totiž mohlo výrazně snížit počet nemocných AIDS - až o 95 procent. Po samotném testování má následovat okamžitá léčba, k níž se dají využít již nyní dostupné léky.

Světová zdravotnická organizace (WHO) zjistila, že tato strategie by mohla prakticky eliminovat přenos viru. Během studie byl použit počítačový model toho, co by následovalo, kdyby byli všichni lidé starší patnácti let každý rok pravidelně testováni. Zároveň ale tato organizace oznámila, že pro nedostatečný zdravotnický systém je myšlenka všeobecného testování poněkud nerealistická. Studie však zůstává jasným argumentem pro to, aby univerzální testy byly součástí běžné lékařské prohlídky, stejně jako je tomu například u měření cholesterolu nebo krevního tlaku.

„Nejlepší je, že tímto postupem by se předešlo onemocnění a úmrtnosti populace,“ řekl Geoffrey Garnett z Imperial College v Londýně. Lékařští odborníci tvrdí, že po určení diagnózy a okamžitě započaté léčbě spojené s podáváním léků by se do deseti let měl počet případů nemoci AIDS snížit z počtu dvaceti nakažených na pouhého jednoho člověka z tisíce. Došlo by tak téměř k vymýcení přenosu viru.

Nedostatečná léčba
Momentálně není testování a následné léčení stále ještě běžné. Zatímco zhruba tři miliony lidí dostávají léky potlačující zčásti tento vir, dalších 6,7 milionu obyvatel je stále ještě potřebuje.

Světová zdravotnická organizace dodává, že poskytování léčby lidem, kteří ještě nejsou nemocní, může vést ke zvýšení odolnosti vůči lékům. Zároveň přiznává, že nežádoucí účinky těchto léků, které se používají dlouhodobě, zatím nejsou zcela známé. Připouští také, že mohou být však závažné.

Už dříve, necelé dva roky před touto novou studií, se ve Spojených státech Centra pro kontrolu a prevenci pokusila podat návrh k všeobecnému testování. Celé úsilí o zavedení této preventivní akce vyvolalo řadu protestů. Odpůrci prohlašovali, že AIDS jako přetrvávající stigma vytváří příliš vysoké riziko odhalení. Zvláště když pro mnohé pacienty stále ještě není dostupná péče.

Mnozí lékaři s tím ale nesouhlasí. Argumentují, že pokud pacienti zjistí, že jsou HIV pozitivní až v pozdní fázi nemoci, mohou během několika málo měsíců zemřít. Zatímco lidé, u nichž je vir objeven v raném stadiu a podstoupí léčbu, mohou přežít celá desetiletí. Studie také prokázaly, že u lidí, kteří jsou si svého onemocnění vědomi, je mnohem menší pravděpodobnost, že by nakazili někoho dalšího.
Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...